Дали сте чуле за ски-центарот на познатата планина Ерџијес во Турција?

21 февруари, 2021
20066970956031286d91447907915712_613x460

Само дваесет минути возење од милионскиот историски град Кајсери во срцето на централна Анадолија, покрај новиот автопат, стигнавме до ски-центарот Ерџијес Kајак Меркези (на турски јазик: кајак значи – скијање).

Сместен на надморска височина помеѓу 2200 и 3400 метри, ски центарот беше домаќин на Светскиот куп на сноуборд, меѓу другите натпреварувања, три години по ред – 2016, 2017 и 2018 година. Врвот на планината-вулканот Ерџијес е дури 3917 метри.

Овој вулкан е најпознат по тоа што со неговата ерупција пред неколку милиони години, заедно со вулканот Хасан Даг во јужниот дел на Кападокија, се создадоа области на блиската, бајковита област Кападокија – „бајкови оџаци“ од чудесни форми направени мек вулкански туф.

На крајот на 2009 година, поради близината на планината во Кајсери, се роди идејата дека безживотниот вулкан Ерџијес – скоро целосно без дрвја и на значителна надморска височина, може да се претвори во зимски ски центар.

За помош беа повикани Австријците, кои работеа на дизајнот на падините на Ерџијес две години и помогнаа во планирањето на инфраструктурата на идниот ски центар.

Во текот на зимската сезона 2011/2012, на оваа планина пристигнаа и првите локални скијачи, кои дотогаш ги посетуваа планинарите само во текот на летото. Денес на планината има голем број странци.

Во ски центарот Ерџијес има пет хотели со 3, 4 и 5 sвезди, кои се наоѓаат покрај главниот пат на растојание од околу 200 до 500 метри, а се наоѓаат во близина на почетокот на ски патеките.

Најлуксузен е хотелот ДАС, кој има базен, спа центар и луксузен бар-ресторан. Сепак, цените на сместувањето на планината се скоро двојно повисоки отколку во градот Кајсери, до кој може да се стигне од ски центарот за само 20 минути, со нов автопат.

Ски-центарот Ерџијес има 34 патеки долги 102 километри, од кои 36% се сини и зелени – за почетници, 42% црвени и 22% црни патеки за искусни скијачи, кои се превезуваат со две гондоли, двоседи и четириседи. Ноќно скијање е можно и во ски центарот.

Дневна ски-карта во ски центарот чини 30 €, полудневна 15 €, а онаа што вклучува само гондола од почетната до горната станица и назад – 1,5 €. Во централната зграда во подножјето на ски-центарот е можно да се изнајми комплетна опрема за скијање.

Од декември 2020 година, поради пандемијата на корона вирус во Турција е воведен полициски час секој ден од 21 до 5 часот наутро, а за време на викендите – од петок од 21 часот до понеделник во 5 часот наутро. Оваа забрана, сепак, не се однесува на странските туристи на кои им е дозволено да се движат – без никакви ограничувања.

Носењето заштитна маска е задолжително во затворен простор, но исто така и на отворено – на улица. Казната за неносење маска (контролирана од комуналната полиција) е околу 100 евра.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi