Древниот град Анкор во Камбоџа ги надминал најголемите градови во Европа – најнаселениот град кој крие многу тајни

8 мај, 2021
GettyImages-640432454

Градот Анкор во денешна Камбоџа одамна е познат како еден од најголемите поранешни светски градови. Сепак, за тоа колку бил голем на врвот сè уште се расправа, со тоа што поголемиот дел од градот си го врати џунглата, а неговата мерка не е јасна. Една нова студија покажува дека на својот врв во 13 век, Ангкор сместувал 10 пати повеќе луѓе во исто време од Лондон, што далеку го надминува секој модерен европски град.

Кмерската империја (802 до 1431 година) владееше од Анкор, покривајќи ги денешна Камбоџа, Лаос и поголем дел од Тајланд и Виетнам. Европските посетители на Југоисточна Азија биле воодушевени од големината на Анкор Ват, огромен храм во срцето на градот, кој се смета за најголем верски објект на копно во светот. Тие користеле различни методи за да се обидат да проценат колку луѓе некогаш живееле околу него. Нивните техники, сепак, биле несигурни и имаа диви дивергентни фигури. Процесот оттогаш запре со предизвиците за посета на областа за време на ужасите на Црвените Кмери (1951–1999) и граѓанската војна што следеше.

Д-р Сара Класен од Универзитетот во Британска Колумбија ја презеде задачата, користејќи современи технологии.

„Проценувањето на популацијата на Анкор беше постојан предизвик, бидејќи конвенционалните методи за проценка на големината и густината на населението во урбаните области не можат лесно да се применат во Анкор, каде што нерелигиозната архитектура беше скоро целосно составена од распаѓачки органски материјали и дека нема структурни остатоци останати“, пишуваат Класен и коавтори во списанието Science Advances.

Сепак, во потрага по посуптилни траги од човечко живеење, Класен и коавторите сметаат дека границите на градот биле воспоставени во различно време. Комбинирајќи го ова со проценките за густината, тие заклучуваат дека пошироката област Ангкор, вклучително и она што денес би можеле да го наречеме предградија, држела 700.000-900.000 луѓе меѓу 1180 и 1300 година, на врвот на градот.

За споредба, Лондон бил дом на само 80.000 луѓе на крајот од ова време, и многу помал за повеќето премиери на Анкор. Другите големи европски градови биле поголеми, но според проценките, дури и најголемите се движат меѓу четвртина и пол од големината на Анкор. Тој бил веројатно најнаселениот град во тоа време.

Cambodia to ban elephant rides at Angkor temples - News - The Jakarta Post

Околу 160 000 луѓе живееле во густо спакуваниот граѓанско-церемонијален центар, а останатите во многу поголемата градска област Ангкор и насипите. Градот зафаќал околу 3.000 квадратни километри, дозволувајќи им на најголемиот дел од неговата храна да се одгледува во надворешните текови. Авторите признаваат дека големината на економскиот слив на градот не е позната.

Причините за падот на Анкор се дискутираат дури и повеќе од неговата најголема големина, но веројатно придонеле болести и промени во сезоната на монсуни, заедно со неодржување на системот за наводнување од кој зависи градот. Ова им овозможило на Кмерите да потпаднат под власта на соседната сијамска империја, кое го отфрлило Анкор како одмазда за бунтот од 1431 година, што доведе до тоа повеќето од неговите граѓани да го напуштат градот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi