Една од најубавите европски плажи е во близина на ова турско одморалиште: Фетије излегува на две мориња

14 април, 2021
foto-pixabay-yusufk53-830x0

Фетије се наоѓа на идеална локација, бидејќи има пристап и до Средоземното и до Егејското Море. Во близина е една од најубавите плажи во земјата

На самиот врв на листата на најубави плажи во Светот е пространата плажа Олудениз долга околу 3 километри. Токму тоа е причината што многу туристи се одлучуваат да ги поминат своите летни одмори во градот Фетије, кој гледа на егејското и медитеранското море.

До плажата може да се стигне со локални автобуси, таканаречени долмус. Патем, плажата Олудениз е позната и по насипот што се наоѓа на едниот крај.

Одмори за паметење

Освен остатоците од тврдината, кои биле изградени на овие простори од витези од Родос во текот на 15 век, Фетије е познат и по бројните споменици од елистичката ера, како и римското владеење.

Покрај тоа, ова одморалиште го посетуваат се поголем број туристи секоја година, можеби поради плажата, која не е само една од најубавите во Турција, туку можеби и на целиот Медитеран.

Најблискиот аеродром е оддалечен околу 60 километри, а агенциите нудат аранжмани за различно времетраење во ова одморалиште, вклучително и авионски превоз.

Имајќи предвид дека временските услови се такви и дека има таков проток на ветер во таа област, Фетије се смета за одличен избор за љубителите на параглајдерството. Климата во градот е многу пријатна, а сезоната трае доста долго.

Сепак, плажата Олудениз или Сината лагуна, која е дел од истоимениот национален парк, е една од главните одлики на ова одморалиште. Иако е оддалечено околу 12 километри од летното одморалиште, до него може да се стигне со таканаречен долмус.

Постојат бројни објекти за туристи во градот. Покрај традиционалните турски чаршии, хотелски комплекси и кафулиња или ресторани, има доволно дискотеки за оние кои сакаат ноќен живот.

За љубителите на природни атракции, тука е и Долината на пеперутките, која исто така се наоѓа во областа Фетије. Сместено во подножјето на планината Бабадаг, оваа долина е дом на бројни видови пеперутки. Од плажата Олудениз за време на летната сезона има организирани екскурзии до оваа атракција.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi