Египет не е само Хургада: 5 интересни дестинации во оваа земја кои ќе ве воодушеват!

17 април, 2021
safari-46523641920-830x0

Иако многумина одат во Египет на море, оваа земја е полна со култура и неоткриени природни камења што вреди да се посетат.

Египет, мистериозна земја позната по своите пирамиди и антички храмови, Нил, неверојатните предели на плажите со бела песок и прекрасните гребени на Црвеното Море. За оние туристи кои сакаат жешки дестинации, но и земји кои имаат богата култура и историја, Египет е земја од соништата.

Иако Хургада е една од најпознатите дестинации за српските туристи, тој град во никој случај не е единственото место што вреди да се посети во Египет.

Ви ги претставуваме 5-те најинтересни дестинации на оваа земја, покрај Хургада:

Александрија – историски град на крајбрежјето

Вториот по големина град во Египет зрачи со слична медитеранска атмосфера како Атина. Познат е по големите отворени плоштади и шармантните куќи покрај морето.

Каиро – раздвижениот главен град на Египет

Љубителите на историјата мора да го посетат главниот град на Египет барем еднаш во животот, што го крие споменот на античката цивилизација скоро на секој агол.

Се разбира, тука е и бесконечна понуда на антички храмови, гробници, цркви, споменици и музеи за истражување.

Брегот на Црвеното Море – прекрасен рај за нуркачите

Шарм ел Шеик е одморалиште полно со луксузни хотели, казина, ноќни клубови и е идеална дестинација за секој што сака да нурка во Црвеното Море.

Црвеното Море има чисти лазурни води и неверојатна количина егзотични риби и корали – затоа е толку ценет како нуркачка дестинација.

Пирамидите во Гиза

Најпосетувани атракции во Египет се Големите пирамиди и Сфингата, лоцирани во Гиза. Единственото чудо на Светот што постои и денес е старо над 4.600 години.

Нил е светски позната спектакуларна река во Египет

Најдобар начин за истражување на една од најпознатите реки во Светот е крстарење кое трае неколку дена. Зачудувачкиот Нил е исполнет со интересна флора и фауна, а патувањето може да ви даде увид во руралните делови на оваа земја.