Египетските езера посолени од Мртвото Море: Одлични за лекување на синуси и некои кожни заболувања

26 мај, 2021
foto-screenshot-youtube-beyond-info-830x0

Многу интересни работи можат да се видат во оазата Сива. Местото е вистински рај за авантуристи и љубители на необични дестинации

Иако возењето до Сива Оаза во Египет трае помеѓу 9 и 12 часа, во зависност од тоа дали патувате од Александрија или Каиро, секоја минута од тоа патување се исплати кога ќе ја видите оваа убавина. Автобуските линии од овие два града се редовни, со една вечер поаѓање од Каиро и два – дневно и ноќно – од Александрија.

Постои можност за изнајмување на возило, но и ангажирање на возач, но сепак тоа се опции за кои се потребни поголеми финансиски средства.

На околу 4 часа возење се наоѓа аеродромот, кој се смета за најблизок до областа Сива оаза и истоименото езеро.

Солени базени во оазата

Она што ги волшебува посетителите повеќе од сè се бројните базени, односно езера, исполнети со солена вода. Овие се всушност делови од рудник за сол.

Некои од нив се исполнети со топла, некои со ладна вода. Нивната заедничка карактеристика е секако солената вода. Постојат дури тврдења дека станува збор за вода која е посолена од онаа во Мртвото Море.

Базенот на Клеопатра привлекува најголемо внимание, иако другите не заостануваат во однос на привлечноста.

Занимливости на Сива

Освен базените по кои оваа област е позната во Египет, една од обележјата е и тврдината Шали, за која се смета дека е изградена во текот на 13 век. Посебна атракција е начинот на нејзиното градење, бидејќи покрај камен, глина и тула, се користеле и парчиња сол.

Песочните дини може да се видат во непосредна близина на езерото. Посетителите обично се одлучуваат за сафари со пустински џип, со цел подобро да ја запознаат целата убавина на оваа област и нејзината околина.

Планина која не е толку убаво именувана, исто така се наоѓа во таа област. Постојат илјадници гробови од антиката на Планината на мртвите, па оттука и нејзиното име.

И, пробајте да пробате локални гастрономски специјалитети за време на вашиот престој во Siwa Oasis.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi