Европска Монголија: Идиличен крај на Балканот каде галопираат 800 диви коњи

9 септември, 2021
62148452-divlji-konji

Ако некогаш сте наиделе на стадо коњи кои живеат слободно во дивината, но сепак им пристапуваат љубопитно на луѓето, тогаш знаете колку е тоа прекрасна глетка.

Недалеку од Ливно, има рај за љубителите на диви коњи. Во подножјето на планината Цинцар, во карстот на Кругот, стотици диви коњи слободно го истражуваат платото во Босна и Херцеговина – на нешто повеќе од 1.100 метри, во прекрасна област преполна со дупки, провалии и пештери, како и бескрајни пасишта.

Тревните области некогаш биле користени за пасење од бројни овци, но и од диви потомци на коњи што луѓето ги оставиле да галопираат низ областа откако се иселиле во 1970 -тите. Точниот број на диви коњи на Ливно не е познат со сигурност.

Отпрвин, само триесет од нив галопираа низ идиличното плато, но се проценува дека денес може да има околу 800. Иако се убави, коњите честопати предизвикуваат проблеми бидејќи во текот на зимата, во потрага по сол, доаѓаат на патот помеѓу Ливно и Купрес, каде што предизвикуваат сообраќајни несреќи и инциденти. Дивите коњи на Крузи се туристичка атракција, но според соседите, недоволно искористени.

Секако, многу посетители на Босна и Херцеговина би сакале да уживаат во глетките што можат да се видат во Монголија или Исланд, а коњите би имале корист од наводнување на места и колибри, особено во сурови зими. Што ќе се случи со дивите коњи останува да видиме, но тие сигурно ќе се спротивстават на ветрот, дождот, суровите зими, ловокрадците и предаторите уште долго време.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi