Форбс ги избра 5-те најубави водопади во светот: Плитвице на врвот на листата

25 јануари, 2021
plitvicka-jezera-830x0

Дека природата, со својата убавина, ви го одзема здивот во богатото кралство на флората и фауната во кое било време од годината, докажано е со езерата Плитвице и со пределот во кој можат да уживаат посетителите на овој Национален парк.

Без оглед кое видео ќе го одберете на YouTube, убавината на оваа област со која се гордее Хрватска не може да се опише со зборови. Затоа, не е изненадувачки што Форбс ги наброја прекрасните водопади кои ги красат езерата во 5-те најубави дестинации во светот, особено во зима.

Национален парк езера Плитвице


Националниот парк Плитвички езера во зима е украсен со замрзнати сини водопади и шума покриена со снег. Водите што течеле над варовникот низ илјадници години создале ремек-дело. Националниот парк во централна Хрватска го зазеде посакуваното место на списокот на светско наследство на УНЕСКО. Паркот има 16 езера и пет пати повеќе водопади.

Водопади Гадафос во Исланд


Не само што водопадите на оваа исландска дестинација се интригирачки, туку и нивната историја исто така. Легендата вели дека кога Исланд го прифатило христијанството како официјална религија во 1000 година, тоа го сторил и паганскиот свештеник Торгер Торкелсон. Како знак на посветеност на новата религија, тој ги фрли идолите на старите нордиски богови во водопадите. Денес, Годафос значи „водопади на боговите“, а полукружниот лак на каскадни падови обезбедува зачудувачки панорамски поглед. Ова место на северот на Исланд се смета за дел од рутата за разгледување на Дијамантскиот круг.

Ледени пештери на Апостолските острови во Висконсин

Брановите покрај езерото Супериор, плус образец на замрзнување и топење низ вековите, ги обликуваа бреговите преку Националното езеро на Апостолските острови, составено од ланец од 21 остров. Мајката природа има врежано лакови и премини во карпите, правејќи го брегот на езерото барана дестинација и во лето и во зима. Посетата на пештерите зависи од замрзнување.

Планината Јантаи во кинеската провинција Хенан


Паркот 59.000 хектари во округот Шиу во провинцијата Хенан, планината Јантаи е географски благословен со шуми, стотици егзотични цвеќиња, ретки растенија, како и водопади, клисури и езера. Тука, делумно замрзнатите водопади создаваат мирна зимска сцена.

Водопади Минехаха во Минеаполис, Минесота


Докажувајќи дека регионалните паркови се заслужни за љубителите како и националните паркови, водопадите Минехаха во Минеаполис има прекрасен водопад од 53 метри што привлекува внимание. Тука, замрзнатата вода создаде прекрасен ефект на сина и зелена боја.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi