Град како од бајките со најневообичаените куќи на Светот (ФОТО)

11 февруари, 2021
36419373602129c6c0238754006268_690x460

Алберобело е град во Италија кој е под заштита на УНЕСКО од 1996 година и е украсен со куќи кои на прв поглед изгледаат како да не се од овој Свет.

Алеберобело е град сместен во регионот на Пула на југот на Италија и е толку живописна и сликовита дестинација.

Алберобело е познат по античката конструкција: варовнички куќи, изградени без употреба на малтер, со конусни покриви (т.н. скапани).

Овој начин на градење потекнува од праисторијата и затоа е вклучен во списокот на светско наследство на УНЕСКО.

Според резултатите од пописот во 2011 година, во општината имало 10.924 жители. Особено е интересно да се остане во една од куќите, а има и бројни агенции кои се занимаваат со нивно изнајмување.

Приказната зад Алберобел, куќички во градот, е типично италијанска: дизајнот на куќите е замислен поради измама на властите кои воведоа даноци на жителите.

Локалниот феудален гроф Аквавива ги преселил своите селански работници тука за да ја расчистат шумата и да ја обработуваат земјата.

Грофот излезе со идеја да се создаде феудална населба што може брзо да се урне и повторно да се изгради за да се избегне плаќање данок.

Значи, важно беше дека Алберобело не изгледа како типична населба. Во 1797 година, кога Алберобело конечно доби статус на „град“, луѓето мораа да живеат во куќите, кои лесно може да се уништат, а подоцна да бидат повторно изградени доколку е потребно.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi