Грците најавија отворање на границите, а цените во претсезоната пониски отколку пред пандемијата?

17 март, 2021
3-13

Актуелните најави на грчкиот министер за туризам Харис Теохарис дека туристите ќе бидат добредојдени доколку се вакцинирани, имаат антитела или негативен тест за ковид 19, инспирираат оптимизам за сите љубители на античката земја Хелада и потрагата по цени на сместувањата го зголемува оптимизмот дека цените би можеле да бидат пониски отколку пред пандемијата.

Агенциите објавија понуди, а во најпопуларните летни одморалишта за нас, дури е можно да се најде сместување за само десет евра по лице на ден, но и помалку.

Обидувајќи се да ја надополнат загубата од минатата година, Грците очигледно ќе ги намалат цените на сместувачките капацитети и со слоганот „Сè што сакате е Грција“, како што е најавено, ќе ги отворат своите граници за туристите на 14 мај.

Просечно семејство ќе може да патува на одмор во претсезоната за помалку од 100 евра по лице за десет дена. И тоа е ценовникот за втората половина на мај, а повисоки цени треба да се очекуваат на почетокот на јуни. Истото сместување за четири лица тогаш ќе чини и до 150 евра повеќе.

Во Пефкохори, Халкидики, можно е да се најде стан во мај, на 350 метри од плажа, за дури 40 евра по лице за десет дена. Веќе во јуни истиот стан ќе чини 20 евра поскапо, а како што одминува сезоната, тој ќе биде поскап.

На крајот на мај, стан во Полихроно, на 150 метри од морето, ќе чини 60 евра по лице за десет дена. Во јуни ќе биде до 140 евра по лице во станови со капацитет од 5 лица, додека за двајца ќе биде помеѓу 155 и 315 евра по лице.

Халкидики е омилена дестинација на нашите граѓани. Полуостровот е познат по долгите песочни плажи, тиркизно море, како и забава за млади и желни авантуристи. Она што е карактеристично за Халкидики се трите дела на полуостровот, попознати како „трите прсти“ – Касандра, Ситонија и Атос.

Foto: Deposithphotos / anyaberkut

Ако сте љубител на островот, еден од најприфатливите е дефинитивно Тасос, каде што ќе платите околу 180 евра за 10 дена во вила покрај море, со автобуски превоз и траект од 7 јуни.

На веб-страницата YUTA се наведени некои други ветувачки цени, така што за Лефкада треба да се издвојат 80 евра по лице во мај (без превоз), 120 до 15 јуни, а потоа цените да одат на 165 и 190 евра.

Друго атрактивно место за македонските туристи за годишни одмори во Грција е олимпискиот регион во кој се наоѓа Паралија, каде на крајот на мај можете да најдете станови за 30 евра по лице со капацитет од 4 лица, за десет дена, кои се оддалечени 250 метри од плажа и исто од центарот. Истото сместување во мај за две лица е 45 евра по лице за десет дена.

Јуни во Паралија ќе значи повисоки цени за сите оние кои планираат да го посетат овој регион, така што апартманите со поголем капацитет (до 5 лица) ќе бидат од 75 до 115 евра по лице за десет дена, а за двособни станови, за истиот број денови ќе се движи од 135 до 195 евра по лице.

Foto: Depositphotos/ Maugli

Да ве потсетиме, мерките за заклучување во Грција ќе бидат укинати во фази од крајот на месецот, а нашите туристи ќе можат да ги поминат своите летни одмори во земјата на маслинки, богови и на Олимписките игри во мај, според соопштенија на грчкиот министер.

Планот за Грција да се отвори од крајот на овој месец за сега изгледа вака:

22 март: отворање малопродажни објекти, трговски центри и фризерски салони – засега, шопингот ќе биде возможен еднаш дневно, со временско ограничување од три часа, а гимназиите и колеџите ќе бидат отворени истиот ден.
29 март: Отворени основните училишта.
20 април: Отворање ресторани што ќе може да примаат гости само во градините.
Мај: отворање на туризам.
Јуни: отворање барови и спортски сали, како и дозвола за свадби и крштевки, но само на отворено.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris