Хотел од кој гостите секој ден ќе имаат различен поглед (ФОТО)

23 април, 2021
62052935-plutajuci-hotel

Хотелот ќе понуди отворен и затворен базен, спа област, теретана, мини голф и слични активности. До него може да се стигне на три различни начини – преку пловечко пристаниште, брод и хеликоптер.

Турското архитектонско студио Хајри Атак го претстави концептот на пловечкиот хотел планиран да биде изграден во Катар, чија изградба треба да заврши до 2025 година. Станува збор за еколошки хотел кој треба да опфати околу 35.000 квадратни метри и да има околу 150 соби.

Хотелот се заснова на концептот „zero waste“. Тој е дизајниран како место што спречува непотребен отпад, ги рециклира постојните ресурси и користи природни ресурси – како што се морските струи – за да генерира електрична енергија и да ги вози сите потребни делови во него.

Покрај тоа, морето и морските струи го инспирирале неговиот изглед и функционалност. Главната структура на хотелот треба да се врти околу централниот центар, а поради лебдењето на хотелот, гостите треба да се соочат со разни сцени од прозорците на нивната спална соба во текот на целиот ден.

Хотелот ќе понуди отворен и затворен базен, спа област, теретана, мини голф и слични активности. До него може да се стигне на три различни начини – преку пловечка пристаниште, брод и хеликоптер.

Иако се планира хотелот да се гради во Катар, можно е да се премести во други делови на Светот, односно на места со силна континуирана морска струја.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris