Иднината на туризмот во Исланд: Супертивки бродови кои не им пречат на китовите

22 јули, 2021
62126193 (1)

Освен што нуди неколку природни дестинации како пештери, фјордови, глечери, гејзери, феноменот Аурора Бореалис, Исланд нуди и примамлива опција за едрење и гледање китови во својата природна средина.

И што е уште подобро, можете да се придружите на овие тури во последно време знаејќи дека нема да и наштетите на животната средина или да им пречите на китовите. Старите бродови, кои освен што испуштаат јаглерод диоксид, произведуваат и бучаво загадување, се заменети со тивки електрични бродови.

Тивки електрични чамци беа произведени пред неколку години, но сега се повеќе се користат за туристички цели, бидејќи побарувачката за овие морски тури започна да расте. Научниците предупредија дека китовите сакаат мирни води, а сега Исланѓаните потврдија дека на тивки бродови може подолго да се ужива во друштво на китови и делфини.

Бидејќи бродот не ги вознемирува со бучава, тие пловат по него подолго и искуството на допирање со луѓе и природа е попријатно за двете страни. Туристите исто така потврдија дека за нив е подобро искуство да гледаат китови кога има тивко исчекување на моментот кога китот ќе скокне од водата.

Иако и самите патници на бродот не треба да молчат, капетаните потврдија дека тишината на бродот влијае и на нив, па повеќе не викаат, но исто така уживаат и во тишината што не сакаат да ја вознемируваат. Се разбира, изливот на задоволство кога опашка со големина на третина од бродот ќе полета од морето, никој не се обидува да го запре, така што сите уживаат во позитивната атмосфера и прекрасниот момент.

Капетаните исто така потврдија дека откако пловеле со електрични тивки бродови, тие сами доаѓаат од работа без главоболка што често се јавува по напорниот ден поминат во бучава и дразби од сите страни.

Сè започна во градот Хусавик, каде North Sailing ги започна овие турнеи уште во 90-тите години на минатиот век. Денес, Хусавик го доби прекарот „главен град на китови на Исланд“, но со текот на времето, понудата стана разновидна и богата, па таквите тури лесно се наоѓаат на други места. Тие се генерално долги околу три часа, а најдобро е да се оди во периодот од април до почетокот на октомври.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi