ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ ОД ЦЕЛИОТ СВЕТ: Хомосексуалноста е забранета во Русија, а не смеете да допирате нечија глава во Тајланд!

23 февруари, 2021
Bali Promo_1000x0

Она што се зема здраво за готово во нашиот регион, може да биде голема реткост во Светот

Додека вие се жалите на она што го немате во моментот, тие дури и не размислуваат за тоа на друго место во Светот. Во Северна Кореја никогаш не би уживале во чоколадни колачиња, а во Австралија залудно би барале гатачка.

Северна Кореа

– Жените не можат да возат овде, а само еден од 100 луѓе може да поседува автомобил.

– Во Северна Кореја не можете легално да купите многу слатки што се вообичаени во нашата земја. На пример, Coca-Cola е исто така забранета.

– Изборот на облека и фризури е предмет на строга контрола во земјата. При посета на фризер, можете да изберете само од одобрените модели на женски и машки фризури. Постојат 10 за мажи и 18 за жени. Секое боење на косата е забрането во земјата.

– Воената служба е задолжителна за сите 10-годишни момчиња и 7-годишни девојчиња.

САД

– Дали треба да перете алишта, а немате машина за перење дома? Можеби никогаш не сте доживеале слична ситуација дома, бидејќи машината за перење е вообичаена карактеристика на секое домаќинство, но во Америка е обратно. Веројатно сте виделе сцена од американска перална во многу филмови или серии – перални, може да ги најдете во САД на секој агол и тие се многу популарни. Повеќето американски домаќинства немаат машина за перење. Причината е што, според нив, се создава премногу бучава и постои ризик од можна иритација на соседот. Бидејќи повеќето Американци живеат како станари, тие дури и не размислуваат за купување машина за перење.

– Во американскиот град Аркадија, сексуалниот однос со пеперутка се смета за кривично дело.

– Во Лос Анџелес, капењето на две бебиња во една бања се смета за кривично дело.

– Во Колорадо е забрането да се позајмува правосмукалка на соседите.

– Во државата Мичиген, една жена не може да се потстрижи без согласност на нејзиниот сопруг.

Австралија

– Ако одите на одмор во далечната Австралија и сте љубител на „магијата“, веројатно нема да уживате во оваа забава. Во земјата, секое гатање или толкување на тарот карти се смета за незаконско. Предвидување на иднината се смета за кам-бек во Австралија.

– Во Викторија, мора да бидете обучени како електричар дури и ако сакате да ја замените сијалицата.

– Во Викторија исто така е забрането да се носат розови шорцеви секоја недела по 12 часот.

– Ако вашиот поранешен партнер се подготвува да се ожени во Австралија, размислете двапати да се обидете да го запрете тоа. Секое намерно прекинување на свадбената церемонија тука е нелегално. Истото важи и за погреби.

Сингапур

– Во Сингапур е забрането да се џвака гума за џвакање на улица. Причината е што тие имаа премногу проблеми со загадувањето на улиците во градот. Исто така е забрането да се плука, да се хранат птиците и да не се излева јавниот тоалет.

– Иако Сингапур е модерен град, секое изразување хомосексуалност кај мажите во јавноста сепак е забрането тука и може да се казни со затвор до две години. Законот е уште подискриминирачки затоа што не ги засега жените.

– Чистотата е навистина важна во овој град, затоа секоја храна во јавниот превоз е забранета. Ако можете да си дозволите багет или омилениот бар во метрото, тоа може да ве чини до 500 евра.

– Самоубиството се смета за незаконско во Сингапур. Ако продолжите да се обидувате и да не излезе „успешно“, ќе завршите во затвор една година за кршење на законот.

Тајланд

– Ако сакате да изнајмите автомобил на оваа дестинација, треба да знаете дека е забрането да се вози тука без горниот дел од облеката (маица, кошула). Сепак, законот не кажува ништо за возење без панталони.

– Забрането е и напуштање на домот без долна облека.

– На Тајланд е забрането да се допира главата на некого, па дури и на децата.

– Секоја дрога е забранета во Тајланд и може да бидете осудени на смрт за нивна употреба или трговија со луѓе. Дури и пушење цигари на улица е забрането и може да се казни. – Забрането е и коцкање.

– Може да имате проблеми и ако внесете електронска цигара во земјата. Во најдобар случај, тие само ќе ја запленат на аеродромот, во најлош случај, ќе бидете казнети со парична казна, ќе завршите во затвор или ќе бидете исфрлени од земјата.

Индонезија

– Јавната мастурбација е забранета во Индонезија – казната беше отсекување на главата.

– Ако се најдете на Бали за време на Ниепи (празник на тишината), треба да бидете подготвени дека не можете да го напуштите вашиот дом цел ден – оваа забрана важи и за туристите. Меѓународниот аеродром исто така е затворен во текот на денот.

– Во Индонезија, тие ставаат голем акцент на религијата и секое јавно хулење против нивната религија може да ве доведе во неволја.

Москва

– Ако одите во Русија на патување со автомобил, тогаш внимавајте на чистотата на вашето возило. Забрането е управување со валкани автомобили во Москва, во спротивно може да бидете казнети.

– Социјалните мрежи како што се Facebook, Twitter и Youtube се следат од владата во Русија. Ако направите нешто несоодветно, вашата сметка може да биде суспендирана или да завршите во полицијата.

– Ако сте означени како странски агент во Русија, а не можете да го докажете спротивното, може да завршите во затвор до 5 години.

– Хомосексуалноста е забранета во Русија. Разговорот со деца за тоа исто така се смета за кривично дело.

– Русија е единствената земја во Светот која има 11 временски зони

Обединето Кралство

– Ако сте жена и сте бремени, можете да извршите мала нужда насекаде во Велика Британија.

– Ако влезете во просториите на британскиот парламент, имајте на ум дека тука е забрането влегување во оклоп, а во исто време е забрането умирање во тие простории.

– Ако се најде мртов кит крај британскиот брег, неговата глава автоматски станува сопственост на кралот. Задниот дел на телото ѝ припаѓа на кралицата.

– Забрането е свесно увезување компири што доаѓаат од Полска во Англија.

Франција

– Ниту една свиња во Франција не може да се нарече Наполеон.

– Во Франција, една жена може да се омажи за мртов човек ако официјално докаже дека бракот бил планиран пред смртта на нејзиниот сопруг.

– Премногу долго бакнување на железничките станици е забрането, бидејќи може непотребно да го попречува сообраќајот на возови.

– Пепелниците за цигари овде се сметаат за оружје.

– Француските супермаркети не можат да фрлаат храна во ѓубре. Доколку не ја продадат храната, можат да ја донираат во добротворни цели или бездомници.

Швајцарија

– Неделниот мир е исклучително важен во Швајцарија. На овој ден, на пример, забрането е пружање алишта, перење автомобили и исто така косење тревници.

– Истите строги правила важат во текот на неделата во случај на ноќен одмор. Забранета е употреба на тоалети по 22 часот.

– Ако сакате да одгледувате морско прасе, мора да купите најмалку две. Законот забранува одгледување на само едно морско прасе.

– Може да добиете и парична казна ако ги оставите клучевите од автомобилот во отворено возило.