Интересни факти што не сте ги знаеле за пирамидите во Египет!

27 февруари, 2021
еги

Пирамидите во Египет секогаш предизвикувале љубопитност кај туристите ширум светот. Зградите во пустината кријат многу тајни, а многу мистериозни приказни се поврзани со нив. Еве што знаеме за необичната архитектура во Гиза.

Вечен одмор на боговите
Во античката египетска култура, кралевите се сметале за божествени суштества. Кога дошло време да се дизајнира нивното вечно почивалиште, пирамидите биле изградени со аголни страни за да имитираат зраци на сонцето. Тие веруваа дека ова и помогна на душата на кралот да се искачи на небото.

Моќта да се создаде одлично здание
Историчарите проценуваат дека биле потребни околу 100.000 работници да поминат неколку децении за да ги завршат пирамидите.

Што е тоа во близина на големите пирамиди?
Сфингата е митска фигура која претставува духовен чувар, па оттаму и причината зошто овој споменик е изграден на местото на големите пирамиди, на барање на фараонот Хафре.

Хиероглифи – повеќе од приказна
Истражувачите веруваат дека хиероглифите биле откриени на подот на (некогаш) скриената комора во рамките на најголемата пирамида и дека тие претставуваат инженерски дизајни и еден вид математичка формула.

Колку би чинело да се изгради денес?
Вклучувајќи ги трошоците за работна сила и набавките (варовникот не е ефтин, барем не за потребната сума за изградба на пирамида), изградбата на Големите пирамиди денес би чинела околу милијарда долари.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi