Како на друга планета: Местото каде „никнуваат“ вулкански пирамиди

2 април, 2021
vulkanski piramidi

Се чини како да сте на друга планета, особено во раните вечерни часови кога имате сцена од бела низина, темно небо, пирамида и полна месечина над неа …

Сонувате да го видите боливиското солено езеро Салар де Ујуни? Но, дали би сакале да ја видите и Аргентина? И не можете да одлучите? Еве ја совршената алтернатива, а ќе ги видите и пирамидите. О да, тие веќе не се само во Египет и Босна. Но, да почнеме од почеток.

Аргентина има своја необична атракција наречена Коно де Арита. Тоа е природна формација што извира од солено плато во форма на пирамида. Само што не е вистинска пирамида, туку вулкан. Тие велат дека вулканската активност на овој „корнет“ била премногу слаба за да избувне, па затоа ја задржал својата форма и сега почива тука во мир.

Се чини дека сте на друга планета, особено во раните вечерни часови кога имате пред вас сцена од бела низина, темно небо, пирамида и полна месечина над неа. Дури и на таква надморска височина (4.500 метри) ќе имате чувство дека се наоѓате во некој вид рамнина затоа што на далечина се протегаат дури и повисоки вулкански врвови.

Сместено е во Салар де Аризаро, солена аргентинска земја и плато на Андите. Зафаќа 1.600 квадратни километри, а оваа солена пустина е шеста по големина во светот и втора по големина во Аргентина (да, ја „премина“ Салинас Грандес). Во оваа област уживаат не само туристите и посетителите, туку и компаниите кои извлекуваат натриум, литиум, калиум и секако – сол.

Сместено е на северот на Аргентина, долж границата со Чиле. Боливија е исто така во соседството, па ако сте за едно патување со малку повеќе адреналин и престој во природа – ова е опција за вас.

Најдобро време за посета е пролет или есен, додека летото може да биде дождливо. Забележете дека самото патување не е лесно, но има добри локални водичи и агенции кои нудат одлични тури.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris