Летната сезона во земјите на ЕУ нема да ја доживее минатогодишната судбина: Градовите и плажите подготвени за туристи!

11 мај, 2021
santorini-830x0

Луѓето кои се затворени со месеци конечно се осмелуваат да прават планови за годишен одмор

Со вакцинирање на скоро третина од возрасната популација и опаѓање на бројот на случаи со Ковид-19, Европа почнува повторно да ги отвора градовите и плажите, зголемувајќи ги надежите дека летната сезона може да се спаси пред да биде предоцна, пишува „Ројтерс“.

Возбудени Шпанци танцуваа на улиците извикувајќи „слобода“, бидејќи полицискиот час што беше во сила за време на викендот беше откажан во еден дел од земјата, додека Грција повторно ги отвори јавните плажи со лежалки на безбедно растојание, пренесува „Танјуг“.

Со испорачани 200 милиони дози вакцини, Европската унија е на пат да ја постигне својата цел да вакцинира 70 проценти од возрасната популација до летото, објави на Twitter денеска претседателката на Комисијата Урсула фон дер Лајен.

И во Германија првиот викенд на летното сонце го подигна расположението откако министерот за здравство Јенс Спан го објави конечниот крај на третиот бран на пандемијата.

Низ ЕУ, седумдневната инциденца на ковид-19 е 185, според веб-страницата „Нашиот свет во податоците“. Тоа е далеку повеќе отколку во земји како Израел со 6, Велика Британија (31) или Соединетите држави (123), кои напредувале побрзо во своите активности за вакцинација.

Во Велика Британија, раните нарачки и одобрувањето на вакцините, како и одлуката да се дадат првите дози на што повеќе луѓе, побрзо ги намалија инфекциите и смртните случаи.

Испораката на вакцини првично беше побавна во ЕУ поради нејзината централизирана стратегија за набавки.

Околу 31,6 проценти од возрасните во 30 европски земји ја примиле првата доза, а 12 проценти втората, според Европскиот центар за превенција и контрола на болести

Франција очекува да ги даде првите 20 милиони дози до средината на мај, а 30 милиони до средината на јуни.

Со намалувањето на стапката на инфекција и намалувањето на бројот на вработени во болничките единици за интензивна нега, Франција планира да започне релаксирачки полициски час и да им дозволи на кафулињата, баровите и рестораните да нудат услуги на отворено од 19 мај.

Подобрувањето на набавките на државите им даде поголема слобода да ги прилагодат своите стратегии по извештаите за многу ретко, но понекогаш и фатално згрутчување на крвта кај луѓе кои примиле инјекции на AstraZeneca и Johnson & Johnson.

Германија одлучи овие две вакцини да бидат достапни за секој што ги сака, доколку тоа го советува лекар, тоа е понуда наменета за помлади возрасни лица кои инаку би требало да чекаат на својот ред.

Норвешката комисија за вакцини денес објави слична покана, а некои италијански региони исто така ги нудат и двете вакцини на лица помлади од 60 години.

Со оглед на плановите за европска дигитална шема „зелена пропусница“ за патници кои имаат докази за вакцинација или имунитет, луѓето кои се затворени со месеци конечно се осмелуваат да прават планови за годишен одмор, според „Ројтерс“

Туризмот сочинува околу една петтина од грчката економија и работни места, а земјата не може да си дозволи уште едно изгубено лето, па Грција од 15 мај ќе ги укине ограничувањата за вакцинираните туристи.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi