Мадеира во Португалија: Остров со прекрасна глетка и култура: Плажи преплавени со сонце

29 март, 2021
бабаај

Островот Мадеира во Португалија е познат по своите пејзажи, знаење и легендарно вино што ги красеше трпезите на американските основачи. Според легендата, кога португалските истражувачи од 15 век се најдоа на солиден остров – неполна недела плови од Пиринејскиот полуостров – морнарите се повлекоа кон своите бродови, исплашени од забни верови што ги замислуваа дека демнат во густите шуми.

Архипелагот се покажа како ненаселен, а неговиот најголем остров немаше многу животински свет. Но, почвата беше неверојатно плодна и наскоро стана лабораторија богата со хранливи материи за експериментирање со семе собрано на патувања низ целиот свет. Сорти на грозје од Медитеранот (Малмзи) и копно Португалија (Серцијал, Вердеelо, Буал) беа засадени заедно со јужноамериканскиот Jacакаранда и полинезискиот франгипани во лозјата кои скоро го покриваа островот.

24sata

Истражете ја земјата
Сместено во Атлантскиот океан, околу 300 километри од западниот брег на Мароко, Мадеира е автономен португалски архипелаг. Главниот остров (исто така наречен Мадеира) е мал – долг само 56 километри и широк 22 километри – но неговиот терен е разновиден. Плажите преплавени од сонце отстапуваат на разни банани, шеќерна трска и лозја, а зад нив стојат нерамни планини и плато со магла, Пагл да Сера.

Оваа серија острови е создадена од подводни вулкани, а нивните стрмни карпи се преполни со ливади, историски канали за наводнување што водат свежа вода од северот на островот до фарми на југ. Некои ливади ја преминуваат Лаурисилва, која е под заштита на УНЕСКО, најголемата преживеана ловорова шума во светот. Еволуцијата на растенијата без предатори доведе до огромни верзии што инспирирале неколку англиски натуралисти да бидат поетични.

Пробајте го виното
Тоа беше секојдневно искуство за Џорџ Вашингтон. Александар Хамилтон и целата екипа на Основачките татковци го избраа ова вино за да наздрават со него во важни прилики. Томас Џеферсон исто така често пишуваше за „свилените“ вина на Мадеира, а Џејмс Медисон имаше едно буре вино „Мадеира“ на таванот.

24sata
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris