Македонија ве поканува на активно дружење со природата

11 мај, 2021
Screenshot_1

Подгответе се и тргнете веднаш!

На колку долго? Доволно за да ги задоволите вашите сетила и жедта за авантура.

Колку ќе ве чини? Вкусот на виното, гостопримството и приказните што ќе се раскажуваат долго време се бесценети.

Поприфатлива од другите европски земји, Македонија е број еден за луѓето кои сакаат да видат и прават сè што некогаш замислувале.

Природата ве изненадува во секое време со идеални услови за разни спортски и рекреативни активности и ви нуди возбудливи и уникатни искуства далеку од секојдневниот живот.

Македонија е тивка и убава планинска земја, поради што пешачењето е многу развиен спорт. Планините Јакупица, Шар-планина и Кораб се најатрактивни за туристите поради неверојатниот поглед од нивните врвови, од каде што можете да направите прекрасни слики за приватните колекции. Планинскиот велосипедизам е растечки спорт, па оттука има буквално илјадници патеки надвор од патот. Секој планински клуб изнајмува велосипеди и организира регионални велосипедски тури. Најатрактивната велосипедска патека е долга 33 километри во Националниот парк Маврово. Секоја сезона има своја бајка во Националниот парк Маврово. Затоа оваа дестинација е совршена и во лето и во зима. Зимата во Маврово е магична. Тогаш можете да го посетите снежниот град Бунец и да се упатите кон ски патеките. Прекрасни снежни патеки на планината Бистра ќе го разбудат атлетичарот во вас, а теренот нуди и можност за ноќно скијање.

Поради големиот број сончеви денови, туристичкиот центар Попова Шапка во летниот период претставува почетна точка за неколку планинарски искачувања и прошетки по живописни предели, а теренот е идеален за љубителите на велосипедизмот. Секое лето, овде се одржува маратон за планински велосипеди „Шарски води“. Попова Шапка е покриена со снег половина година, што е нејзина главна карактеристика. Овој најстар и најпознат зимски спорт и рекреативен центар во Северна Македонија е украсен со прекрасни скијачки терени со површина од 35 км2. На овие патеки се одржува и традиционалниот Куп Шарпланин во велеслалом и слалом.

Пливањето е распространет рекреативен и натпреварувачки спорт во Македонија. Секоја година, во втората половина на август, пливачката елита од целиот Свет се собира во Охрид. Постои маратон за пливање што започнува од манастирот Свети Наум и плива покрај брегот на градското пристаниште, околу 30 километри. Од 1998 година, Охридскиот пливачки маратон влезе во Светскиот пливачки клуб под покровителство на FINA – Светска пливачка асоцијација.

Возбудлива планинска турнеја низ Галичник, далеку од градските привлечности и притисоците на урбаниот начин на живот. Искуство за паметење и поглед кој не можете да го видите на друго место.

Македонија е идеален избор за љубителите на екстремните спортови кои сакаат авантура и многу адреналин

Македонското небо е рај за параглајдерство. Секој млад човек сака да се најде во просторот што го опкружува. Параглајдерството го прави возможно – блискоста со природата и претворањето на сонот во реалност. Овој рекреативен натпреварувачки и авантуристички спорт е широко распространет низ целата земја. При посета на клубовите во Скопје, Прилеп, Маврово и Крушево, ќе добиете комплетна опрема и професионален водич за овој спорт. Македонските планини се погодни за полетување, а долините и низините овозможуваат безбедно и удобно слетување. Овие региони имаат неверојатни предели, кои дефинитивно вреди да се видат.

Сите во кајак. Кајакарството е многу популарен спорт во Македонија, особено кањонот Матка и Охридското Езеро и Преспанското Езеро се одлични места за кајак регата. Постојат кајак-клубови на мирни и диви води, а традиционално секоја година во спортско-рекреативниот центар Матка се одржува Илиндан кајак слалом.

Уникатно искуство е нуркање во подводни археолошки места. Нуркањето е многу привлечно и популарно во Охридското Езеро. Езерото е вистинска археолошка ризница и многу ендемични видови на флора и фауна, меѓу кои се издвојува охридскиот тркалезен сунѓер, кој живее на длабочина од 35 метри, нешто што ретко може да го најдете на друго место. Заедно со професионални инструктори, секој турист може да ужива во деноноќни прошетки по подводните археолошки локалитети во Заливот на коските во Градиште. Тие се воодушевени од неолитската населба на колци, која е единствена од ваков вид на Балканот, и артефактите што може да се видат во Музејот.

Создадете уникатни спомени во земјата со неверојатна природна убавина, со импресивни можности за одмор, уживање и авантура.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi