Мали места за голем одмор: Неразвиени медитерански бисери кои освојуваат срца!

27 јуни, 2021
сдфсдфсдф

За среќниците што летово конечно ќе ѕирнат преку границата по долго време, но сè уште не се подготвени за шокови како толпи луѓе и стимули по долга изолација, ви донесуваме список со неколку слатки медитерански дестинации надвор од нашата земја. Тука ќе најдете прекрасна природа, чисто море, прекрасни градови и повеќе простор за себе.

Леванзо, Италија

Островот лоциран веднаш до западниот брег на Сицилија зафаќа само 6 квадратни километри. Идиличното село се наоѓа покрај крајбрежјето во подножјето на ридовите кои обезбедуваат заштита, а покрај тивките улици и бело-сините градби долж крајбрежјето, тука можете да ја најдете и познатата пештера Грота дел Џеновезе насликана од нашите антички предци во Неолит.

Levanzo, Italija

Хидра, Грција

Само неговото име звучи освежувачки, а е добиено од голем број природни извори на вода во античко време. Но, тоа не е крајот на освежувањето. Нема автомобили или мотори на живописниот остров недалеку од Атина. Сè е лесно да се помине пеш: плажи, живописни манастири, таверни, шумски патишта што водат кон ридовите и музеи.

Антиб, Франција

Иако Антиб е всушност туристичко одморалиште, тој не е премногу „туристички“ или преполн. Ја зачувува својата автентичност во стариот романтичен град, антички места, средновековни бедеми, една од најголемите колекции на дела на Пикасо, раскошни градски градини и домашно сирење и вино.

Сими, Грција

Сими е грчки град како што е прикажано на сликата. Шарени вили изградени во класицистички стил совршено се вклопија во зелените и карпести ридови над пристаништето, формирајќи една од најслатките сцени што Медитеранот може да ги понуди. Ако шетате по улиците, може да се заборавите дали сте во Грција, Андалузија или некоја шпанска сапуница. А само да ги видите убави патеки што водат меѓу карпите до скриените заливи …

Поркерол, Франција

Во мала оаза во близина на француската ривиера, владее мајката природа. Пушењето и автомобилите не се дозволени – наместо тоа, имате многу велосипеди и велосипедски патеки што водат низ прекрасни медитерански шуми и сонливи песочни плажи.

Ментон, Франција

Тие го нарекуваат град на лимони, и тоа е едно од местата со најмногу сончеви денови годишно во Франција. Во 19 век, тој бил „откриен“ од руски и англиски богати луѓе кои дошле тука на терапија, па оттука и многуте луксузни вили и градини кои го красат. Покрај тоа, нивниот туристички слоган е: Мојот град е градина!

Бозкаада, Турција

Турскиот остров со масивни одбранбени sидови долж целиот брег, но и шармантни улици ги воодушевува сите свои гости. Во последно време, таа стана популарна (но не премногу популарна) дестинација за младите луѓе кои тука најдоа совршени песочни плажи за да избегаат од хаосот на големиот Истанбул. Колку е убаво тоа го потврдуваат податоците за сообраќајот дека се подготвени да возат дури 6 или 7 часа возење.

Ангра до Херојсмо, Португалија

Заливот на херојството е име на мал град на португалскиот остров Терсеира. Името го добил од кралицата Марија Втора кога нејзините жители покажале храброст за време на т.н. либерални војни. Градот има пристаниште кое е заштитено од самата УНЕСКО, вклучително е и на списокот на светско наследство во Европа, а покрај него има и познати тврдини и прекрасни цркви и паркови и неверојатна архитектура на секој чекор.