Митови и легенди кои ја прославија Грција: Овие 5 дестинации ги привлекуваат туристите како магнет!

4 мај, 2021
mount-ida-34189811920-830x0

Сместена во срцето на Медитеранот, Грција е благословена со многу интересни острови. Честопати овие острови се карактеризираат со песочни плажи, кујна позната по традиционални специјалитети и одморалишта со пет sвезди.

Но, има нешто во врска со грчките острови што ги издвојува од многу други дестинации за одмор низ целиот свет, а тоа се археолошките места.

Познато е дека античките цивилизации имале различни верувања и митови, но се чини дека ова не е толку истакнато во ниту една нација, како во грчката. Грчките митови инспирирале многумина, а членовите на грчкиот пантеон биле овековечени во скулптури, како и во многу други споменици.

  1. Старогрчко место на островот Делос

Урнатините на овој грчки остров се неизбежно место за секој што е заинтересиран за античката грчка култура. Еден од најдобро зачуваните примери на античка грчка цивилизација, островот Делос е практично целосно недопрен од модерната архитектура. Како таков, им нуди можност на сите посетители да нурнат длабоко во историјата.

Сепак, овој остров е значаен не само историски, туку и митолошки.

Според грчките митови, богот Аполо и божицата Артемида се родени на Делос. Затоа овој остров се сметаше за свето место.

На овој остров никнаа бројни светилишта и храмови, а луѓето од античка Елада дошле во Делос за да им се поклонат на боговите.

  1. Остров чии жители „забораваат“ да умрат

Често може да се слушне дека жителите на овој грчки остров се сметаат за исклучително долговечни. Покрај тоа, Итака е позната по своето митолошко минато.

Познатиот Одисеј, главниот лик на Хомеровата „Одисеја“, живеел на тој остров. Децениската борба да се врати дома кај овој антички грчки херој стана инспирација за многумина.

  1. Познатиот лавиринт на Минотаурот

Можеби една од најпознатите и највозбудливите приказни на грчката митологија е секако онаа во која се споменуваат Минос, Тезеј и Минотаурот.

Минос бил моќен крал, владетел на Крит и син на врховниот бог Зевс. Откако го предал Посејдон, тој бил проколнат со одгледување на син кој имал тело на човек и глава на бик.

Поради таа клетва, Минос изградил познат лавиринт и во него го заробил неговиот син Минотаурот. Тој испратил луѓе како жртви до него, сè додека Тесеј од Атина не реши да се обиде да го убие овој ѕвер.

Иако нема коски од Минотаурот, кои денес може да се видат како доказ за овој настан, постојат можни остатоци од лавиринт што може да се истражи. Поточно, постојат два можни лавиринти што укажуваат на тоа дека тие можеби биле изградени од кралот Минос.

Едниот е Комос, за кој се верува дека бил дом на Минос. Се претпоставува дека имало лавиринт. Сместено е на јужните брегови на најголемиот грчки остров и е познато по прекрасните погледи и неверојатните антички урнатини.

Во близина на Комос се наоѓа Гордин, што е уште еден важен археолошки локалитет на островот Крит. Постои и сомневање дека можеби славниот лавиринт бил токму тука.

  1. Место каде живеат богови

Многу летни одморалишта кои секоја година ги посетуваат сè поголем број балкански туристи се наоѓаат во подножјето на митската планина Олимп. Според грчките митови, таму живееле сите 12 членови на грчкиот пантеон.

За време на Титанската војна, боговите извојувале победа и го изградиле својот дом на врвот на оваа античка планина, каде што на неговиот престол седна врховниот бог Зевс.

Сите други членови на грчкиот пантеон дошле тука да разговараат за работите што се однесуваат на подземниот свет и да го истражат светот на луѓето.

  1. Пештерата на врвниот грчки бог на островот Крит

Според грчките митови, врховниот бог Зевс е роден во пештера под планината Ида. Тој пораснал таму, а денес Зевс пештерата е многу интересна локација на островот.

Според грчките митови, таткото на богот Зевс сакал да ги проголта сите негови потомци, со цел да спречи некој да влијае врз неговата моќ. Мајката на Зевс, Реја го скрила малото момче во пештера, така што кога ќе порасне може да го смени татко му тиранинот. Според грчките митови, тој тоа и го сторил подоцна.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi