Мон Сент Мишел: Заспивате на остров навечер, а наутро се будите на полуостров

28 февруари, 2021
Screenshot_1

Издигнувајќи се над морското ниво, Мон Сент Мишел е карпест остров во Ла Манш, околу еден километар од Нормандија во Франција.

Мон Сент Мишел е неверојатен град, замок, остров и опатија во едно. Манастирот, кој се наоѓа на самиот врв на островот и доминира со површина од 55.000 квадратни метри, ја направи оваа дестинација светски позната.

Изграден во осмиот век, тој остана засекогаш недостижен за Англичаните, кои некогаш успеаја да ја освојат цела Нормандија, но не и овој остров, делумно поради недостапната позиција на градот, а делумно и поради неговите масивни sидини.

Драматичниот поглед и кривулестите улици на средновековниот град, на четири часа возење од Париз, го вклучија ова необично место на списокот на светско наследство на УНЕСКО. Покрај тоа, се смета за едно од најпосетуваните места во Франција.

Историја

До изградбата на првата црква во осмиот век, островот бил наречен Мон Томб, бидејќи неговиот изглед наликувал на издигнување на една гробница.

Легендата од 708 година вели дека Архангел Михаил го повикал епископот Авранча и му рекол да изгради црква на овој остров, сепак, владиката не го сторил тоа и Архангел со врел прст му направил дупка на черепот (черепот сè уште се чува во црква во Арванча).

Во времето на Француската револуција и намалувањето на важноста на црквата, во 1790 година, опатијата беше напуштена.

Додека монасите не се вратија на него во 1969 година, островот служеше како затвор и го носеше ироничното име „Mon Libre“, што на македонски значи „Слободен рид“. Виктор Иго еднаш беше притворен во занданите Мон Либре.

Централниот дел на замокот е црква изградена во единаесеттиот век. Едно од најубавите места во овој манастир е градината која се наоѓа веднаш до црквата и е многу важна бидејќи ги поврзува сите патишта и простории. Интересно е што античките монаси го користеле дворот на врвот на утврдувањето за производство на зеленчук и лековити билки.

На влезните порти на градот се наоѓа амблемот на градот (двајца лососи кои пливаат во спротивни насоки) и информации за тоа кога треба да го напуштите полуостровот тој ден ако не сакате да пливате. Обично е во летните месеци до 19 часот, а во зимските месеци до 17 часот, па затоа е најдобро да се оди на обиколка на островот околу пладне.

Денес, главната улица е преполна со разни продавници, каде што можете да купите разни ситници, од сувенири до брза храна. Тука е и еден од најпознатите ресторани „Mere Poulard“ каде што можете да јадете автентичен омлет што се служи од 19 век. Можете исто така да го купите бисквитот „Mere Poulard“ на островот, кој има традиција повеќе од 200 години.

Ова место не ја остави рамнодушна филмската продукција, па послужи како модел за изградба на градот Минас Тирита, кој се појавува во филмот „Господар на прстените“, како и место каде што филмови како „Човек со железна маска “и„ Тројца мускетари “.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi