МОНТ ЕВЕРЕСТ ЗАТВОРЕН ПОРАДИ КОРОНАТА: Нема качувања од тибетската страна, Кина поставува линија на поделба!

15 мај, 2021
mont-everest

Од друга страна, Непал споделува дели за планинарите „како од шега“ за да ја надополнат неуспешната сезона минатата година.

Кина одлучи да ја откаже пролетната сезона на искачување на Монт Еверест од тибетска страна поради загриженост за ширење на инфекцијата со корона вирусот, објави денеска кинеската агенција „Синхуа“

Во извештајот, агенцијата се повика на вчерашното соопштение на Генералниот директорат за спорт во врска со влошувањето на епидемиолошката состојба.

Непалските власти, кои побараа од планинарите да ги вратат своите празни шишиња поради недостиг на шишиња со кислород, издадоа рекордни 408 дозволи за искачување на Монт Еверест за сезоната во април и мај, откако минатата сезона беше откажана.

Вкупно 21 кинески планинар добија дозвола да се искачат на Хималаите оваа пролет, додаде „Синхуа“ во извештајот.

Државните медиуми објавија во неделата, на 9 мај, дека Кина, по претпазливост, ќе воспостави „линија на поделба“ на Монт Еверест, со цел да се спречи мешање на планинари од Непал и оние кои се искачуваат од тибетска страна.

Повеќе од 6.000 луѓе досега се искачиле на Монт Еверест, а Едмунд Хилари и Шерпа Тензинг Норгај први го сториле тоа во 1953 година. Најмалку 311 лице загина во обид да се искачат на највисокиот врв на Светот, висок 8.849 метри.