Најмалиот хотел во Светот: Паровите кои ја поминуваат својата прва брачна ноќ тука ќе останат заедно засекогаш

8 март, 2021
foto-screenshot-youtube-dw-news-830x0

Со површина од само 53 квадратни метри, овој хотел во Баварија се смета за најмал на планетата

Навикнати сме хотелите да бидат пространи, грандиозни, со голема сала и убаво украсени простории. Сепак, еден хотел во Баварија не ги исполнува сите горенаведени критериуми. Невозможно е да се организираат деловни конференции во него, ниту може да прими многу гости, и токму затоа е уникатен.

Тој е најмалиот хотел во Светот.

Ако не ви пречи да спиете во просторија каде што, кога ќе ги истегнете рацете и нозете, ги допирате двата sида и ако сакате да доживеете нешто невообичаено, тогаш хотелот „Eh’häusl“ е вистинскиот избор.

Распространет на површина од 53 квадратни метри и може да прими само две лица истовремено, овој хотел во баварскиот град Амберг се смета за најмал во Светот.

Приказната за неговото потекло е многу интересна, а слободниот превод на името на хотелот е „куќа за брак“.

Зградата во која се наоѓа овој необичен хотел денес датира од 1728 година и имала многу специфична намена. Имено, за да се венча една двојка во тоа време, било потребно идните сопружници да поседуваат имотот.

Но, за оние кои не можеле да си дозволат да купат имот, тука беше „Eh’häusl“.

Бидејќи се наоѓа помеѓу две други куќи, им беше понудено на идните сопружници едноставно да ја купат оваа мала и многу тесна зграда и со тоа да ја надминат „дупката во законот“ и да се венчаат без никакви проблеми.

Штом ги потпишаа документите и се венчаа, можеа да го продадат овој објект на друга двојка, која исто така сонуваше да се венча.

Иако овој хотел е многу тесен, ги има сите потребни простории, како што се дневна соба, кујна, спална соба и бања, и е луксузно украсен. Сепак, нема простор за персонал.

Според една од легендите поврзани со оваа необична зграда, се верува дека сите парови кои ја поминуваат својата прва брачна ноќ токму тука, ќе останат заедно до крајот на животот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris