НАЈМИСТЕРИОЗНОТО МЕСТО ВО СВЕТОТ: 10 интересни факти за АНТАРКТИК!

13 февруари, 2021
ани
  1. Многу земји имаат свои аеродроми на Антарктикот, а некои дури користат области покриени со мраз и снег за своите писти.
  2. За секоја нова година, во истражувачката станица МекМурдо се одржува музички фестивал наречен Ајкесток.
  3. Хеви метал групата Металика настапи на Антарктикот во 2013 година и со тоа стана единствениот бенд што имал концерт на секој од седумте континенти.
  4. Истражувачката станица МекМурдо има своја куглана, која е изградена уште во 1961 година.
  1. Маскенбалите често се одржуваат на станици и бази на Антарктикот за време на празниците.
  2. Верувале или не, еднаш годишно се одржува маратон на Антарктикот.
  3. Истражувачите често нуркаат во водите на Антарктикот, а истото понекогаш го прават заинтересирани туристи.
  4. Хорор наречен југ од разумност (2012) е првиот драмски филм снимен целосно на Антарктикот.
  5. Антарктикот е една од најдобрите локации на нашата планета за наоѓање метеорити, пред се поради студената и сува клима на овој континент.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi