Најубавите плажи на Тасос

24 јули, 2021
Cover-fotografija_Canva-PRO

Тасос е остров кој се наоѓа во северниот дел на Егејско Море и се наоѓа на околу 40 минути возење со траект од копното.

Главен град на Тасос и познатото пристаниште е градот Лименас. Покрај Лименас, најпосетувани летни одморалишта се Лименарија и Потос. Заедничко за нив е бујната вегетација и проѕирната и чиста вода. Затоа овој остров е наречен и „смарагден остров“ или „пливачка шума“.

Она по што Тасос сè уште е познат се одличните плажи кои се распространети низ целиот остров. Подолу се 3-те најпознати плажи кои се навистина неверојатни. Секако, не се сомневаме дека за време на вашиот летен одмор на овој остров, ќе откриете многу повеќе или помалку познати плажи и ќе уживате во секој момент од вашиот одмор.

Marble beach

Marble , Салиара или познатата мермерна плажа е секако најпознатата плажа на Тасос. Бојата на водата не може да се опише со зборови, додека белите мермерни камења даваат посебен шарм. Тоа е нереална сцена, која не смеете да пропуштите да ја видите додека сте на Тасос.

Makryammos beach

Плажата Макриамос е всушност дел од поголем комплекс со бунгалови и влезот се наплатува. Оваа плажа е оддалечена само 2 километри од Лименас, така што може да се стигне многу брзо со автомобил. Плажата е исклучително пространа, убаво уредена и морето е проѕирно. Во еден дел од плажата Макриамос има поголеми карпи кои создаваат средина одлична за создавање привлечни фотографии.

Golden beach

Плажа која дефинитивно треба да ја посетите ако сте љубител на најубавиот песок, чиста вода, постепено влегување во вода и пространа плажа со лежалки – тоа е дефинитивно Златна плажа. За убавината на оваа плажа придонесува за златната боја на песокот што сјае на сонцето и прави да се чувствувате како морето да свети. Можете да стигнете таму со меѓуградски автобус, што е одлична можност да го запознаете островот и местата кои се можеби помалку познати, но не помалку убави.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi