Највисокиот вертикален планински пад во Европа: Кобниот ѕид од кој властите мораа да го забранат скокањето!

10 септември, 2021
62148554

Не се шалиме кога велиме дека Трол Ѕидот (Тролвегген) во Норвешка е највисокиот вертикален камен ѕид во Европа. Тоа е дел од планинскиот венец Тролтиндене и Националниот парк Рајнхајмен.

Има стрмоглава висина од дури 1.100 метри, а до неодамна никој не ни помислуваше дека е можно да се искачи. Дури во 1950-тите почнаа да се формираат тимови за качување по овие ѕидови, а неколку децении подоцна, скокачите се осмелија. Ова ќе се покаже фатално…

Познатиот американски „скокач“ Карл Боениш важеше за татко на т.н скокање на подлога – скокање со падобран или костим за летање од карпа или некоја фиксна конструкција. Тоа е еден од најопасните екстремни спортови што е и забранет дури во некои земји.

За жал, заедно со норвешкиот ѕид, се покажа фатално за Карл, кој почина тука во 1984 година, токму кога постави светски рекорд за највисок скок во светот.

Тој не беше единствениот. Покрај него, во оваа авантура животот го загубија уште седум скокачи. Норвешките власти одлучија да стават крај на ова и да забранат скокање од ѕидот.

И покрај ова, Ѕидот Трол не ја загуби својата популарност се додека во 1998 година огромен одрон не оштети делови од „патеката“. Пет години подоцна, Ѕидот Трол беше прогласен за несоодветен за искачување.

За оние кои сакаат да уживаат во неговата убавина и да ја зачуваат главата, постои „нормален“ пристап од другата страна со автомобил. И на врвот, во кампот ве чека модерно кафуле и центар за посетители, кој со својот изглед, остри агли и стакло, самиот потсетува на злобен планински врв и фатален ѕид…

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi