Неоткриен арапски скапоцен „камен“: Кој не бил во Оман, не ја запознал душата на Блискиот исток!

8 март, 2021
foto-pixabay-rimazrauf-830x0

Оваа земја од Блискиот исток се развива во однос на туризмот само од 1970-тите

Официјалното име на земјата, која се наоѓа на југот на Арапскиот полуостров и која е една од „помладите“ туристички дестинации, е Султанат Оман.

Земјата е преплавена од водите на Арапското Море, а во нејзиниот северо-источен дел се наоѓа Оманскиот залив, кој го поврзува морето со Персискиот Залив.

Пред да отпатувате во Оман, секако е добро да се информирате. Земјата има многу строги правила во врска со одредени обичаи, кои се многу различни не само од оние во земјите од западниот свет, туку и од самиот Близок исток.

Оман како туристичка дестинација

Само од 70-тите години на минатиот век можеме да зборуваме за Оман во однос на туризмот. Всушност, во тоа време започна значителна модернизација на земјата, која покрај Обединетите Арапски Емирати се граничи и со Јемен и Саудиска Арабија.

Бидејќи пустината се наоѓа на поголем дел од територијата, во Оман преовладува пустинско-тропската клима. Освен екстремно топлото лето, се карактеризира и со помало количество на врнежи. Често се случува температурата во текот на летните месеци да надмине 40 степени од Целзиусовата скала. За среќа, во текот на пролетните и есенските месеци, температурата станува попријатна и се движи помеѓу 25 и 35 степени, додека во текот на зимските месеци, обично се јавуваат врнежи.

Топол ветер познат како шамална, со значителна јачина може да се појави во текот на пролетта и летото. Во некои случаи, тоа доведува и до појава на пустински бури. Обично е поинтензивно во текот на денот.

Мускат како главен град на Оман дефинитивно вреди да се посети. Освен со богатото историско наследство, градот може да се пофали и со многу интересна архитектура. Мутрах, дел од градот познат по своето шеталиште, секако се истакнува.

Туристите се интересираат и за таканаречената Мала Индија, која е синоним за Руви, дел од главниот град на Оман, во која има голем број продавници со разни стоки.

Туристите од Србија кои имаа можност да го посетат Оман ја опишуваат оваа блискоисточна земја како „голема чаша капучино“, бидејќи топлите нијанси на кафеава боја преовладуваат од сите страни – од песок, преку планински масиви. Иако поголемиот дел од земјата е окупирана од пустина, таа се граничи со планински врвови, додека крајбрежјето се протега на 1.300 километри. Странците, пак, велат дека Оман е неоткриен арапски туристички скапоцен камен.

Што треба да знаете пред да патувате во Оман?

Бидејќи ова е дестинација која туристите од нашата земја не ја избираат толку често, многу е важно да бидете запознаени со некои основни упатства.

Од почетокот на пандемијата на корона вирусот, властите во Оман ги сменија правилата за влез во земјата неколку пати – од задолжителниот негативен тест за корона вирусот, преку тестирање на аеродромот, до слободен влез.

Во моментов, обврска е на секој граѓанин на Македонија, кој патува во Оман, да достави негативен тест за PCR, кој не смее да биде постар од 72 часа.

Потребна е и виза. Цената е 60 евра.

Препорачливо е да контактирате со Институтот за тропски и заразни болести пред да патувате, со цел патникот да праша за кои вакцини се препорачуваат пред да патува во Оман. Во секој случај, се препорачува да носите лекови против проблеми со стомакот и антипиретици. Но, исто така е важно да се знае дека ако патниците носат какви било лекови што ги користат како дел од тековната терапија, тие исто така мора да имаат копија од рецептот за истите. Причината е едноставна – одредени супстанции се забранети во оваа земја, а има и официјални информации на веб-страницата на надлежното Министерство за здравство на земјата.

Исто така, не се препорачува да консумирате вода од чешма за време на вашиот престој, туку исклучиво да ја купувате.

Дамите кои патуваат во Оман треба да посветат посебно внимание на почитување на законот, но исто така и на традициите и религијата во земјата, а пред се кога станува збор за облекување. Истото, се разбира, важи и за мажите. Носењето костуми за капење е јавно дозволено само на плажи или хотелски базени, додека тоа е забрането на јавно место.

Само овластените угостителски објекти имаат право да продаваат и да служат алкохол. Што се однесува до пушењето, тоа е забрането во Оман во угостителски објекти, но и на јавни простори како што се, на пример, трговски центри. Пушењето е дозволено во некои згради, но на отворени тераси.

Поседување, криумчарење и трговија со наркотични средства, се разбира, е забрането и многу строго санкционирано. Дури и поседување минимална количина на дрога може да резултира со испраќање во затвор, па дури и смртна казна и не е важно за која дрога станува збор, односно дали припаѓа на „тешка“ или „лесна“ дрога.

Однесувањето на туристите на улица треба да биде во согласност со правилата што важат во земјата. Посебно внимание треба да се посвети на не покажување почит на кој било начин во јавноста, бидејќи тоа дури може да доведе до мешање од страна на локалната полиција.

На крај, да додадеме дека стапката на криминал во Оман е прилично ниска, и од таа причина се смета за многу безбедна земја. Внимание е, се разбира, пожелно, како и во која било друга земја.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris