НИКОГАШ ПРЕТХОДНО ВИДЕНО ЕЗЕРО ВО ПУСТИНА: Изградено „преку ноќ“, а се гледа и од вселената! (ФОТО+ВИДЕО)

17 мај, 2021
jezero

Сè за туристите…

Пустината Ал Кудра во Обединетите Арапски Емирати е украсена со вештачко езеро кое има форма на две испреплетени срца, а популарното Љубовно езеро од Дубаи е толку големо што може да се види од вселената. Вештачката пустинска оаза Ал Кудра е дом на бројни вештачки езера, опкружени со високи песочни дини и локална фауна, што ја прави врвно место за рекреација за жителите на Дубаи.

Како и да е, во 2018 година популарноста на локалната туристичка атракција дополнително скокна кога се појави ново мистериозно езеро.Очигледно преку ноќ, две лагуни исполнети со вода се појавија во форма на испреплетени срца со вегетација која го „испишува“ зборот љубов. И така, се роди Љубовното езеро, а луѓето се насобраа кон неговите брегови за да фотографираат, да пустошат и да се изолираат.

Љубовното езеро во Дубаи почна да привлекува внимание откако шеикот Хамдан бин Мохамед бин Рашид Ал Мактум, наследникот на тронот во Дубаи, сподели воздушна фотографија на својот Instagram профил.

Град на суперлативи

Дубаи е полн со чуда создадени од луѓе. Меѓу другото, тука е и највисоката зграда во светот, Бурџ Калифа, како и најголемиот отворен базен во светот, кој се наоѓа на 77-от кат, на висина од скоро 300 метри, што е рекордна висина за еден базен, потврден во Гинисовата книга на рекорди.

Портпарол вели дека проектот „Љубовно езеро“ дошол со едноставни упатства за дизајн од самиот шеик Мохамед да создаде „симбол на љубовта во пустината“, истовремено обезбедувајќи единствена нова туристичка дестинација за паровите и семејствата.

На тоа место се засадени над 16.000 дрвја и илјадници цветни растенија, специјално избрани за пустинската клима. Наводно се гледа и од вселената. Ангажирана е специјализирана работна сила на локацијата „деноноќно“ за да се исполни целното време на завршување од 20 месеци (додека Шеик Хамдан ја презентираше страницата во ноември 2018 година, работата продолжи уште цела година за да се заврши проектот).

Езерото на млада месечина

На почетокот на оваа година, во близина на езерото на љубовта, меѓу дините се појави езеро во облик на полумесечина, точно во времето за Рамазан. Месечинското езеро беше објавено преку страницата на Instagram на еден локален фотограф, со видео од беспилотно летало кое целосно ја долови локацијата.

Тоа беше, повторно, сосема неочекувано, но пречекано со возбуда.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi