Одмор и разгледување знаменитости: Алања е едно од најубавите турски летувалишта

18 јули, 2021
foto-screenshot-youtube-stuarts-travel-videos-9-830x0

Освен уживањето во феноменалните плажи и хотели со висока категоризација, Алања нуди и други интересни работи

На брегот на Средоземното море во регионот на Анталија, се наоѓа едно од најпознатите турски летувалишта. Алања е на околу два часа возење од аеродромот во Анталија.

Пространи плажи и одлични хотели

Плажата на Клеопатра долга околу три километри е една од основните одлики на ова турско летно одморалиште. Во некои делови е покриена со ситен песок, во некои чакал, така што секој турист може да најде место на оваа пространа плажа, што целосно ќе ги исполни сите негови барања.

Плажата Кеикубат не е помалку убава. Иако не е покриена со песок, а во водата има карпи, многу авантуристи претпочитаат да ја посетуваат оваа плажа во Алања.

Повеќето хотели се наоѓаат во близина на морето. Дури и ако престојувате во хотел малку подалеку, превозот во одморалиштето е добро организиран, така што нема да имате потешкотии да стигнете до избраниот дел на една од плажите.

Еден од најголемите аква паркови во земјата се наоѓа во Алања. А, во централниот дел на летното одморалиште, забавен парк е поставен во текот на сезоната, така што нема недостаток на забава за најмладите посетители.

Интересно е да се види

Ако не сте љубител на годишен одмор, што значи само одење на плажа и одмор во хотел, тогаш можете подобро да го запознаете ова интересно одморалиште.

Прошетка низ модерниот центар за одморалишта е идеална навечер. Особено за љубителите на шопингот.

Авантуристите можат да се осмелат да се искачат на жичарницата до највисоката точка на тврдината што гледа на градот, што исто така е еден од симболите на Алања. Освен што уживаат во феноменалниот поглед, им се нуди и можност да ги видат остатоците од бројни вили во околината, како и џамиите и амамите. Во областа на градската тврдина има и остатоци од црква од периодот на византиското владеење, во која можете да видите доста зачувани фрески. За пауза, користете некои од етно рестораните што исто така се наоѓаат таму.

Во близина на градското пристаниште е Црвената кула. Во неа се наоѓа и Етнографскиот музеј.

Идеална за луѓе со респираторни проблеми, Дамлата пештера се наоѓа во срцето на стариот град Алања.

И за крај, но не и помалку важно, Алања ја поврзуваат многумина со одлично ноќно излегување. Повеќето дискотеки и ноќни клубови се наоѓаат покрај брегот, а добрата забава е загарантирана.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi