Олимпискиот регион на Грција: одлично место за семеен одмор

17 јули, 2021
Plaza_Barcino_Tours

Традиционалните македонски летни одморалишта се наоѓаат во олимпискиот регион на Грција, како што се: Неа Пори, Паралија, Лептокарија и Олимпик Бич.

Овие места се одличен показател дека не треба да патувате многу далеку, на југот на Грција, за да уживате во чистото море и пространите плажи со најубав песок. Олимпискиот регион се наоѓа во близина на Солун, во североисточниот дел на Грција, па патот до таму не е премногу напорен. Предноста на оваа поволна локација се рефлектира во блага клима и во фактот дека познатата планина Олимп се наоѓа во близина на Олимписката ривиера.

Познатите одморалишта во олимпискиот регион се карактеризираат и со фактот дека апартманите и хотелите се наоѓаат многу близу до плажата. Ова им одговара на сите, особено на родителите со мали деца, имајќи предвид дека до плажата може да се стигне за само неколку минути.

Станува збор за една од најпопуларните дестинации меѓу македонските туристи, а во овој текст издвојуваме 3 места кои мора да се посетат во текот на летото во олимпискиот регион.

Олимп – планина на грчките богови

Највисоката планина во Грција, Олимп, е позната како дом на грчките богови. Сепак, Олимп е препознатлива низ цела Европа и по своите страници од времето на антиката. Најпознатото место, Дион, се наоѓа во подножјето на планината Олимп. Ова место има богата културна и историска вредност, бидејќи ја предизвикува античката грчка цивилизација преку остатоци од поранешни гробници, театри и базилики. На Олимп, можете да посетите повеќе антички градови, како и винарии каде што е загарантирано уживањето во вина и поглед.

Метеора – седиште на православните манастири

Не е лесно да се опише Метеора со зборови, затоа што треба да ја искусите оваа неверојатна глетка. Како што се приближувате до Метеора, збир од карпи кои нередовно се издигаат над земјата ќе ве остават без здив. Она што Метеора го прави посебно место е тоа што во неа се сместени грчки манастири кои претставуваат културно наследство. Рамо до рамо со манастирите на Света Гора, низ историјата, манастирите на Метеора учествувале во зачувување на грчкиот јазик и традиција. Ако не сте го посетиле ова свето место, планирајте да одите на патување во Метеора додека сте на одмор во олимпискиот регион.

 Солун – еден од најпосетуваните градови во Грција

Да дојдеме во Солун и да не го посетуваме Зејтинлик? Тоа е скоро невозможно. Ова е посебно место за Македонците – гробовите на српските војници кои загинаа во Првата светска војна. Покрај Зејтинлик, туристите во Солун сакаат да го посетуваат споменикот на Александар Велики, црквата Св. Димитрија, плоштадот Аристотел… Исто така, туристи доаѓаат во Солун да одат на шопинг. Еден од неизбежните трговски центри за време на шопинг турите е секако трговскиот центар Космос.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi