Овој балкански народ е прогласен за најпроколнат: Нивното страдање им е запишано во гените!

16 јануари, 2021
239467_shutterstock-243144814_ls

Покрај големото страдање, уште еден фактор ги остави научниците без зборови, а тоа е реакцијата на овој народ на лоши околности, несреќи и катастрофи.

Неодамна, едно американско истражување заврши со серија наречена „прогонувани места на светот“. Една од темите се осврна на луѓето од Балканот, со фокус на Романците, а насловот на шоуто беше „прогонувани луѓе“.

Американскиот истражувачки тим на National Geographic, се фокусираше на местото со најголема концентрација на човечки несреќи во светот во сите векови досега. Според статистичките податоци, тоа треба да бидат Балканот, Романија и околината. Од почетокот на едно ново време и една нова ера, овде се забележани големи човечки страдања, и заради природните катастрофи и за суровоста на природата, и заради освојувачите, системите и владетелите. „Проклетството“ на Романија, велат тие, потекнува од познатиот арогантен владетел Влад. Оваа горда историска личност, која дури беше наречена гроф Дракула, заради наводната суровост при казнување на луѓето.

Ова е прво големо проклетство на Романците, освен суровоста на сеизмичката почва пред новата ера и на самиот почеток, а потоа и силните зими и бури, глад… Друг фактор ги остави научниците без зборови, а тоа е реакцијата на овој народ на лоши околности, на несреќа или катастрофа. Во неколку големи несреќи што ги зедоа предвид при истражувањето и неколкумина преживеани од нив, тие ја препознаа „лудата“ присебност на преживеаните со оглед на околностите, отсуството на паника и скаменети емоции и многу рационална реакција. Ова целосно ги збуни истражувачите, бидејќи ослободувањето на хормони во опасни околности треба да предизвика паника кај сите луѓе, но не и кај Романците.

Истражувањето опфати и случај на стјуардеса која била бремена и доживеала пад во морето, а потоа и друга несреќа при слетувањето на авионот и случајот на човекот кој преживеал потопување на траект.

Фасцинантно беше на прво место леснотијата и хуморот со кој се сеќаваат на непријатните настани и потоа признаа дека се сеќаваат на секој момент од несреќата, но дека тогаш во нив немало паника и дека биле мирни како да се сигурни дека ќе преживеат, а сепак немале доверба во преживувањето. Тие беа опкружени со мртви, урнатини, дури и предатори како ајкули, и повторно делуваа мирно и рационално.

По деталното истражување на ДНК на луѓето во Романија, беше утврдено дека единственото објаснување за ваквите реакции е вродено и генеративно запомнето – страдањето. Се верува дека претходните генерации биле навикнати на страдање, тежок живот и дека морале да имаат способност да го преживеат невозможното. Така да, денешните генерации не ги сметаат вонредните околности и несреќи за толку стресни, туку како да се едноставно навикнати да живеат во такви околности и да знаат како да реагираат и смирено да излезат од лошите околности.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi