Антички дворец, висока мода и врвно вино на најголемото езеро во Италија: Рецепт за одмор од соништата

29 август, 2021
jezero-garda-830x0

Езерото во кое се огледуваат планините е вистински магнет за туристите веќе со векови

Езерото Гарда, најголемото езеро во Италија, се наоѓа на северот од земјата, помеѓу провинциите Ломбардија, Венето и Трентино.

Поради благата клима и природната убавина, езерото го посетуваат стотици илјади луѓе годишно.

Брегот е преполн со мали бајковити села и градови и е идеално место за одмор, релаксација и уживање во прекрасниот пејзаж исткаен од лозја, маслинови и лимонови градини.

Во градот Гарда, постои античката тврдина Сирмиона, во која доминира замокот Скалигер, редок пример за средновековно одбранбено пристаниште.

Покрај туристичките, историските и кулинарските атракции, градовите околу езерото се опремени со најсовремени модни бутици.

И на оние кои горенаведеното им е малку, може да учествуваат на традиционалната регата што се одржува на езерото од 1951 година.

Едриличката регата во која учествуваат повеќе од 300 едрилици од целиот свет, трае помеѓу 6 и 30 часа, во зависност од ветрот и видот на едрилицата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi