Летото доаѓа, а каде ќе одам? 7 светски познати плажи кои некогаш мора да ги видиме

11 април, 2021
62066485

Плажите што ќе ги видите се се освен просечни плажи – без разлика дали се работи за розов песок или плажи кои „трчкаат“. Не заборавајте да испратите разгледници!

Летото се ближи, пасошите нетрпеливи, а ние сме побледи од кога било. По долгото мирување и изолацијата, копнеевме по сонцето, морето и сончањето. Сега е потребно да се надомести сè што беше пропуштено, а за оние кои трпеливо се подготвија за овој момент, ви носиме неколку спектакуларни идеи за летување. Плажите што ќе ги видите се се освен просечни плажи – без разлика дали се работи за розов песок или плажи кои „трчкаат“. Не заборавајте да испратите разгледници!

1. Плажа Ваадхо, Малдиви

Тие ја нарекуваат море sвезди, бидејќи наликува на ноќното небо. Имено, фитопланктонот кој живее во водата, благодарение на биолуминисценцијата, создава посебен треперлив ефект кога брановите се судираат или допират до човечката кожа.

Малите сини суштества ја воодушевуваат публиката особено навечер кога ја создаваат оваа специјална светлосна претстава. Островчето на кое се наоѓа оваа плажа е едно од најпопуларните места на Малдивите. Иако оваа појава е присутна на уште неколку плажи ширум светот, тука можете да уживате во текот на целата година.

2. Плажа со црвен песок, Галапагос

Островите Галапагос се познат архипелаг на вулкански острови во Тихиот океан. Се карактеризира со голем број ендемски видови кои ги проучувал Чарлс Дарвин во 1835 година. Покрај тоа, на годишнината од објавувањето на неговата книга „Потеклото на видовите“, дури 95% од архипелагот е прогласен за национален парк и морски природен резерват. Ако ова не е доволна причина да ја посетите, тогаш еве уште една.

Една од плажите на овој архипелаг има песок во боја на тули. Тоа е резултат на вулканската активност и таложењето на вулкански материјал богат со оксидирано железо. Глетките се неверојатни, особено кога ќе додадете фоки и пеликани кои се сончаат на црвените плажи.

3. Плажа на пештерите во морето Бенагил, Португалија

Нема опис за фотографијата.

Кристално чиста морска вода, песочна плажа каде ќе ја имате вашата приватност… Што друго може некој да посака? Ех, да – карпи како покрив што ќе го штити, но има да има отвор за сонцето. Звучи малку нереално, но во јужна Португалија навистина постојат карпести формации кои изгледаат како најубавите можни природни сепариња на плажата.

Варовничките карпи се издигаат од 20 до 50 метри надморска височина, а во градот Бенгаил можете да најдете плажа само за себе во пештерите. До нив може да се стигнете со брод или кајак.

4. Плажа Вајтхевн, Австралија

Една од најубавите плажи на светот од воздух изгледа како некој да мешал бела и нежно сина темпера со четка. Бесконечни песочни плажи, тиркизно море, палми кои штитат од сонцето.

Долга е 7 километри и се смета за најчиста плажа во овој дел на Австралија. Тајната на познатата бела боја на песок е дека станува збор за кварцен песок со многу фина текстура. Затоа понекогаш изгледа дека плажата блеска. Покрај тоа, овој песок не задржува топлина, па затоа можете да одите по него без страв од горење.

За да се зачува оваа одлика, австралиските власти забранија носење кучиња на плажата, како и пушење.

5. Златни рат, Хрватска

„Златни рат“ - најубавата плажа во Хрватска

Рајската плажа на Брач ги освои срцата на своите посетители, благодарение на што редовно влегува во списоците на најубавите плажи во светот. Она што ја прави посебна веројатно не треба ни да се споменува, но сепак ќе го направиме.

Многумина го опишуваат нејзиниот изглед како „јазик“ што излегува кон морето дури 500 метри, а под влијание на ветровите, брановите и морските струи ја менува својата форма. Шумата која обезбедува сенка придонесува само за убава комбинација на бои – зелена шума, бел песок и тиркизно море

6. Скриена плажа, Мексико

5

Некои плажи се создаваат со долга природна акција, некои со внимателна човечка интервенција, а некои – случајно, со експлозија на бомба. Има скоро сè на овој свет.

И така, во Мексико каде што е создадена Скриената плажа (или плажа на Љубовта како што ја нарекуваат мештаните) од експлозии за време на воено тестирање. Некогаш област на детонација, денес национален парк и туристичка атракција. Плажата се наоѓа во кратер до кој води морски тунел. Сепак, нема да можете да уживате долго време бидејќи разгледувањето е ограничено поради бројот на посетители. Сè што е убаво кратко трае…

7. Плажа со розов песок, Бахами

На Бахамите, една плажа беше Инстаграм тренди и пред Инстаграм. Имено, благодарение на црвеникавите школки на организми кои живеат под гребените и на дното на морето, оваа плажа добива посебна, нежно розова боја. И тука не треба да се грижите за врелиот песок – згора на тоа, ладен е на допир, така што ќе ви овозможи освежување во жешките летни денови.

За да не биде премногу разочарувачки, да забележиме дека повеќето патници на Инстаграм пренесуваат фотографии со сто Барби филтри па ги креваат очекувањата до небото. Во реалноста, овој песок е само мешан со лушпи што му даваат пристоен розов тон.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi