Погледнете го светот на будистичкиот храм „Брама Вихара Арама“ на Бали (ФОТО/ГАЛЕРИЈА)

9 мај, 2021
502132_shutterstock-1526017163-1000x0_iff

Овој храм е сместен на само кратко возење од Ловина во Северен Бали, Брама Вихара Арама е најголемиот будистички храм во Бали и оној што дефинитивно треба да го додадете во планот за патување.

Храмот се наоѓа на само 15-20 минути возење западно од Ловина. За да стигнете до таму, можете да изнајмите скутер за околу 50K-60k IDR на ден или да добиете GoJek (малку поевтино) или Grab (и такси за индонезиски скутер) што ќе ве однесе таму. Возењето е целосно на главниот пат, затоа е убаво и рамно, што го олеснува самостојниот пат натаму.

Будистичкиот манастир се наоѓа во Тегехе, во селото Бањар, близу Ловина, во провинцијата Булеленг. Сместени на ридот, будистичкиот храм и манастирот Брамавира Арама се издигнуваат величествено со поглед кон морето, со позадина од бујни зелени ридови.

Алтернативно, ова можете да го договорите во хотелот во кој престојувате, но веројатно ќе ве чини малку повеќе отколку ако самите го решите. Во секој случај, возењето е толку кратко што не треба да потрошите повеќе од IDR 15k (50 денари) за повратното патување.

Кога ќе пристигнете, навистина нема планирано место за паркирање, бидејќи храмот е некако покрај патот, но ќе забележите дека можете да паркирате скоро секаде во Бали, без да создавате проблеми. Само паркирајте некаде пред храмот и појдете кон малиот киоск пред храмот каде што можете да направите донација и да земете саронг (шал) пред да влезете.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi