Шармантни градови недалеку од Виена за совршено дневно патување

21 март, 2021
180578245760561861aa0e5486508816_690x460

Дали знаевте дека постојат неколку шармантни места во непосредна близина на Виена: замокот Лаксенбург, Медлинг, Гумполдскирхен и Баден?

Само дваесет минути од толку голем европски град, има волшебни градови што ќе ви овозможат автентично искуство во Австрија.

Замокот Лаксенбург

Првото место што можете да го посетите е Шлос Лаксенбург. Станува збор за палати и палатен комплекс познат како замок Лаксенбург. Овие палати, изградени во 1835 година, биле летни резиденции на династијата Хабсбург.

Сега тие се претворени во парк и забавен комплекс каде што луѓето често резервираат свадби.

Паркот што ги опкружува палатите е навистина прекрасен, и многу фотогеничен во комбинација со палатите!

Медлинг, Гумполдскирхен и Баден

Медлинг е главен град на истоимениот австриски округ, сместен на приближно 14 км јужно од Виена.

Медлинг се наоѓа во индустриската зона на Долна Австрија, а потокот Медлингбах тече низ градот, кој се протега низ прекрасна шума.

Гумполдскирхен беше претежно вински град со прекрасни лозја низ целиот рид.

Постојат мали кафулиња, пабови и зачудувачки стари цркви низ целиот град.

Баден, попознат како Баден во близина на Виена, е познат спа центар во Австрија.

Главниот град на покраината Баден во државата Долна Австрија се наоѓа на околу 26 км јужно од Виена.

Покрај тоа што градот со векови е омилено место на виенската елита, која ужива во термалните води на бањата, градот има и еден од најубавите паркови во Австрија – Курпарк.