Пет атракции кои може да исчезнат во блиска иднина

6 март, 2021
Screenshot_2

Стариот град, Ерусалим

УНЕСКО утврди дека е едно од најважните духовни места во Светот, но му се заканува истребување. Ѕидовите на Стариот град се еден од неговите заштитени знаци, исто така познати на Запад како Ѕид на плачот.

Ѕидот е единствениот остаток од Вториот градски храм. Градот се наоѓа на списокот на УНЕСКО со загрозени културни места уште од 80-тите години на минатиот век, бидејќи се покажа дека широко распространетата урбанизација претставува значителна закана.

Национален парк Еверглајдс

Националниот парк Еверглајдс е еден од 58-те национални паркови на Соединетите држави.

Тоа е „најголемиот деклариран суптропски резерват за диви животни“ во Северна Америка, според УНЕСКО, и со години е омилена дестинација на многу патници, но забот на времето и човековата активност не се во негова корист.

Неговиот опстанок за првпат беше доведен во прашање откако претрпе штета од ураганот Ендру во 1993 година. Но, влијанието врз луѓето претставува голема закана бидејќи протокот на вода во областа се намали и влијанијата на загадувањето се зголемија, што резултира во цветање на штетни алги. Неговиот огромен, разновиден див свет е загрозен повеќе од кога било.

Големиот корален гребен

Веројатно сте чуле за драстичното повлекување на Големиот корален гребен. Овој огромен, еднаш просперитетен корален гребен крај бреговите на Австралија е сериозно оштетен, а белењето на коралите – несакан ефект на климатските промени – ги лишува коралите од хранливи материи. Ова е многу штетно за богатиот морски живот што некогаш се развил тука.

Поради тоа, прекрасните бои кои некогаш беа главна одлика на ова подводно чудо, малку исчезнуваат. Гребенот сè уште е најголемиот екосистем на корални гребени во светот, но проекциите предупредуваат дека штетата врз него може да стане неповратна во следните десет години.

Национален парк Глечер

Климатските промени стојат зад падот на овој американски национален парк. Прекрасниот парк Глечер опфаќа големи области на американската држава Монтана и привлекува околу 2,3 милиони луѓе годишно.

Прекрасната патека што се протега низ Карпестите Планини е една од најубавите природни атракции на овој парк.

Застрашувачки е што можеме да бидеме една од последните генерации што го посетиле. Според Американскиот геолошки институт, преостанатите глечери може да започнат да исчезнуваат веќе во 2030 година.

Таџ Махал

Тешко е да се замисли дека оваа зграда лоцирана во Агра во Индија е во опасност. Истата структура е во прашање, но главната причина за загриженост е што Врховниот суд на Индија може да ја затвори атракцијата ако владата не ја заштити подобро.

Загадувањето – и од туристите и поради индустријализацијата на околината – видливо ја менува недопрената површина на зградата. Исто така е нападнат од наезда од инсекти, односно муви кои се размножуваат во голема загадена река во близина. Ова влијаеше на структурата на зградата во последниве години.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi