Петте најмали држави во светот: Дали го знаевте ова за секоја нив? (ФОТО)

15 февруари, 2021
17295407476027b02d54f30615081401_689x460

Понекогаш државите не мора да бидат големи за да бидат фасцинантни. Токму тоа е случај со оние што се наоѓаат на оваа листа.

Ватикан

Оваа држава е очигледен доказ дека величината не е показател за моќта. Најмалата земја во светот има само 0,44 квадратни километри, а се наоѓа во средината на Рим. Нема простор за аеродром и има околу илјада жители.

Секако има што да се види во Ватикан, под услов да ве интересира културата и уметноста. Базиликата Свети Петар е ремек-дело на барокот, Сикстинската капела е фасцинантно насликана од Микеланџело, а во Музејот на Ватикан се наоѓа најбогатата уметничка колекција во Светот.

Монако

Минијатурниот Монако е опколен од три страни со Франција, а од четвртата – Средоземното море. Најгусто населената земја има нешто повеќе од два квадратни километри и изненадувачки број на знаменитости.

Палатата, катедралата, прекрасните градини, прекрасниот океанографски музеј и познатото казино се само некои од нив. Најгламурозната мала земја во Светот е разгалена и гледана како капка вода на дланка – нивото на редот е скоро нереално.

Науру

Република Науру се наоѓа во Микронезија, во западниот дел на Тихиот океан. Станува збор за корален остров кој се наоѓа на врвот на еден подводен изгаснат вулкан, кој се протега на 21 квадратен километар.

Науру е најмалата република во Светот, и иако Јарун честопати се нарекува нејзин главен град, таа всушност е главната област. Патем, Науру не само што нема главен град – воопшто нема градови.

Тувалу

Државата, која опфаќа девет острови, има вкупна површина од 26 квадратни километри, а вкупно годишно ја посетуваат само околу 2.000 регистрирани посетители. Главната причина за тоа е комплицирано патување – Тувалу се наоѓа „среде никаде“, северно од Фиџи, на половина пат помеѓу Хаваи и Австралија.

Овој скриен рај во Тихиот океан е исто така на списокот на најзагрозени острови, кои наскоро би можеле да исчезнат поради климатските промени и зголемувањето на водостојот.

Сан Марино

Основана во 301 година, оваа енклава во северна Италија е најстарата суверена држава во Светот, а во исто време и последна од многу независни држави на територијата на денешна Италија што преживеала.

Има површина од 61 квадратен километар, а спектакуларните предели се украсени со преполни замоци. Музејот ди Сато е добра основа за истражување на историјата на Сан Марино, а главниот град, исто така наречен Сан Марино, се наоѓа на списокот на светското наследство.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi