ПОПЛАВЕН ГРАД: Италијанско село излегува од вода по 70 години, откривајќи морничави и истовремено убави сцени (ВИДЕО+ФОТО)

20 мај, 2021
2574997_kuron_ls

Курон Веноста е село во северна Италија, кое беше намерно поплавено во 1950 година, со цел да се изгради резервоар за блиската хидроцентрала на негово место.

Резервоарот се вика езерско Ресија, а единствениот знак дека има 163 куќи под него е кулата на црквата од 14 век, која „излегува“ од средината на езерото.

Привременото испуштање вода од вештачкото езеро открива вознемирувачки и истовремено убави сцени на ова поранешно село Ал, кое било поплавено и покрај протестите на жителите.

Селото беше поплавено кога беше изградена брана што поврзуваше две природни езера и локалната хидроцентрала. Околу 1.000 луѓе биле преместени во 1950 година и 400 од нив изградиле ново село во близина, додека останатите се оддалечиле.

Поради привремено испуштање вода, туристите и локалното население можеа да прошетаат низ селото по 70 години, што инспирираше многу корисници на социјалните мрежи да направат интересни слики од празни градби и урнатини.

Интересно е што Курон се наоѓа на границата со Австрија и Швајцарија, а многу од нејзините жители не знаеја италијански, што предизвика многу проблеми кога италијанските власти го „информираа“ населението со писмено известување дека нивните домови ќе бидат покриени со вода.

Германскиот е првиот јазик во Јужен Тирол, каде се наоѓа селото, бидејќи оваа област била дел од Австрија пред Првата светска војна.

Плановите за поплавување на селото биле откриени во 1940 година, така што населението ќе имало време да најде друго сместување.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi