Псст! Тивок туризам: Нов тренд кој би можел да го промени лицето на светот

31 јули, 2021
62129418

Паузирајте за момент, затворете ги очите и слушајте. Дали слушате звук на автомобил во далечина, часовник што отчукува на ѕидот, звук од чекори на соседот, музика што се слуша на радио или можеби потпевнување на некој уред? Она што не го слушаме најчесто е тишина. Ако го прашате акустичниот еколог Гордон Хемптон, тоа е глобален проблем.

Во се погласен свет, Гордон Хемптон помина 40 години истакнувајќи ја важноста да молчи, и можеби конечно дојде време кога светот е подготвен да го слушне.

Хемптон патувал низ Земјата трипати во последните четириесет години истражувајќи го „соларниот џубокс“, кој полека, но ефективно исчезнува. Гордон пловел по Амазон во кану за да ја сними мелодијата на ретки птици -пејачи, како и да помине низ сите континенти снимајќи го звукот на зората во дивината. Тој мир што го обезбедува какофонијата на зората е толку редок, исто како и мирот што го чувствуваме кога сме задоволни со животот.

Тој, исто така, освои Еми за неговиот документарен филм „The Vanishing Dawn Chorus“, во кој го емитува хорот на природата. Но, зошто треба да се молчи? Зарем глобалното затоплување, отстранување на отровниот отпад и обновување на живеалиштата не е горливо прашање? Е, но ако ја сочуваме тишината, делуваме и на се друго, вели Гордон. За Хемптон, тишината не е отсуство на звук, туку замолчување на бучавата од човечкото загадување што ја преплавува планетата.

Еден од проектите на кои работи во оваа насока е Quiet Parks International (QPI), првата непрофитна организација од ваков вид чија цел е заштита и зачувување на последните природни звучни пејзажи на Земјата преку „тивок туризам“. Хемптон сака да ги заинтересира патниците за чудесните чуда на природата, не само за визуелното, за да го сменат начинот на кој го „гледаме“ светот. Покрај тоа што помагаме да се зачува животот на Земјата, ние исто така би можеле да го продолжиме нашиот – или барем да работиме за да го зачуваме здравјето.

Според една студија на Светската здравствена организација, продолжената изложеност на загадување од бучава го зголемува ризикот од срцев удар, висок крвен притисок, мозочен удар, дијабетес, деменција и депресија. Европската агенција за животна средина, исто така, предупредува дека загадувањето со бучава придонесува за дури 48.000 случаи на срцеви заболувања и 12.000 предвремени смртни случаи на целиот континент секоја година.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi