РЕМЕК ДЕЛОТО НА БАРСЕЛОНА: 6 работи кои не сте ги знаеле за најубавиот парк на светот!

27 март, 2021
245525_shutterstock-1687436827_ls

Парк Guell е еден од најпознатите симболи на Барселона со својата шарена керамика и лудата архитектура. Сместено во Ла Салут, на падините на планините Колсерола, претставува единствена мешавина од природата и урбанизмот. И еве што можеби не сте знаеле за оваа оаза:

  1. Веќе го познавате архитектот

Умот што стои зад оваа шаренило беше наречен Антонио Гауди. Тој беше каталонски архитект што можеби веќе го познавате, дури и без да бидете свесни за тоа. Тој е одговорен за изгледот на базиликата Саграда Фамилија во Барселона. Дури седум негови дела се ставени на списокот на светско наследство од УНЕСКО – сите се наоѓаат во Барселона, меѓу нив и паркот Гуел.

  1. Потекнува од сиромашна земја, a на почетокот имаше друга цел

Паркот беше инспириран од англиските урбани градини, а позицијата избрана за ова дело беше ништо друго освен ремек-дело. Ридот со мала вегетација и многу карпи беше наречен „Гола планина“ со причина. Првичниот план беше да се изградат станбени населби за богатите кои ќе уживаат во своите оази со поглед кон градот, но за наша среќа – обичен рај – беше отворен за јавноста.

  1. Во паркот е куќата на архитектот во која живеел до неговата бизарна смрт

Откако првичниот план не успеа, Гауди се преселил во куќа во паркот сам (но тој не го дизајнираше тоа). Живеел таму сè до 1926 година, кога починал. Но, тој не умрел во мирот во својот дом, туку на многу бизарен и тажен начин. Со текот на времето, тој се повлече, се посвети на верата и живееше скромно: постеше, се воздржуваше од алкохол, носеше скромна и дотраена облека и престана да се бричи.

Кога еден ден, на 73-годишна возраст, отишол во црква на миса, го удрил градски трамвај. Повреден, тој лежел на земја и никој не му помагал во тие клучни моменти. Луѓето мислеле дека е просјак и не обрнувале внимание. Само кога докторот слушнал за веста за несреќата, истрчал на местото на настанот, но веќе било доцна. Тој бил пренесен во болницата каде починал два дена подоцна.

Кога стана познато за кого станува збор, веста го потресе градот. Погребот беше величествен, многумина дојдоа да му оддадат почит, но сето тоа не можеше да го промени трагичниот тек на настаните и непријатниот факт што не му помогнаа на својот сограѓанин – кој и да е.

  1. Дали сте забележале дека во паркот нема прави линии?

Целиот парк е како слајд – шарен, ликвидатен, со нежни линии. Сето ова е направено со причина – Гауди се обиде да изгради парк во согласност со природата што ја почитува. Поради тоа, сите редови ги следеа редовите на дрвјата, растенијата, па дури и камењата.

  1. Австрија донираше дрвја

Еден дел од паркот денес се вика „Градини на Австрија“. Но, тие не беа секогаш таму – овој дел од паркот беше празен долго време. Дури во 1977 година Австрија ги донираше дрвјата што беа засадени овде и поради кои целиот дел го доби својот централен европски шмек во морето од палми и медитеранската атмосфера.

  1. Што значи Гуел и зошто паркот не го носи името на Гауди?

Кога тој е веќе толку важен за градот и паркот, како неговото дело да не го носи неговото име? Па, се чини дека самиот Гауди беше премногу скромен за такво нешто. Паркот беше именуван по Еузебиус Гуел, шпански бизнисмен кој заработи цело богатство за време на индустриската револуција. Токму тој го препозна талентот на Гауди и започна да соработува со него, обезбедувајќи му финансиски средства потребни за неговата работа.

Постои анегдота за нивното пријателство, во кое се вели дека Гауди, наводно, во една прилика му рекол на Гуел: „Понекогаш мислам дека двајцата сме единствените луѓе кои ја сакаат оваа архитектура.“ Гуел мртво ладно одговорил: „Јас не сакам архитектура. Јас ја почитувам “.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi