Само кога би можеле да патуваме: Седум неправедно запоставени плажи во Европа кои ќе ве остават без зборови

27 февруари, 2021
Screenshot_1

Кога се прават списоци со најубавите плажи во Европа, обично се вклучуваат португалскиот Карвоеиро, розовата плажа Елафониси во Грција или Нотр Дам на францускиот Поркерол.

Исто така, постојат многу прекрасни плажи кои се неправедно запоставени.

Ес Тренк, Мајорка

Со жива, која често достигнува 40 степени во термометарот, не е ни чудо што луѓе од целиот Свет се насочуваат кон островот Мајорка. Или така беше пред пандемијата на коронавирусот. Ако патот ве однесе тука, посетете ја плажата Ес Тренк. До неа не можете да стигнете со автомобил, но верувајте дека ќе ви се исплати. Природниот брег е заштитен од изградба, а два километри бели песочни плажи нежно го бакнуваат морето. Секој што сака сенка ќе може да ја најде во боровата шума, каде што порано се криеле криминалци.

Форментера, Ибица

Западниот Медитеран крие многу убавини, а една од нив секако е островот Форментера. Честопати се нарекува помала сестра на островот Ибица. Форментера е совршено место за одмор, но исто така и вистинското место за оние кои бараат малку повеќе забава. Вреди да се посети црвената плажа Кала Саона, која е рај за нуркачите. А, ако ви здосади да лежите на плажа, секогаш можете да одите со семејството на возење со брод околу островот.

Арифана, Португалија

Со текот на годините, брановите на Атлантикот создадоа прекрасни, длабоко скриени заливи во карпите на Алгарве и создадоа едни од најубавите плажи во Европа. Арифана е релативно мала, оддалечена е само половина километар, но е рај за сурферите. Ако сте сурфер, дефинитивно ви препорачуваме да ги посетите заливите во северниот дел кога е можно. Дали ве интересира повеќе тивок одмор? Не грижете се, има и остатоци од мавритански урнатини и мали ресторани кои служат свежо фатени и подготвени специјалитети од морска храна.

Вуjагмени, Атина

Не можевме да издвоиме само една од многуте прекрасни плажи што ја опкружуваат Атина, затоа го издвоивме целиот брег. На неа ќе можете да најдете безброј скриени заливи каде што ќе можете да го впиете грчкото сонце. Само еден час возење западно од Вуjагмени е прекрасната плажа Тимари. Пливајте во совршено мирно море, а потоа освежете се во еден од многуте ресторани лоцирани покрај брегот.

Пинарело, Корзика

Со два километри бели песочни плажи жалени од брановите, Пинарело во Корзика е едно од оние места што едноставно не сакате да ги напуштите. Плажата е опкружена со прекрасна борова шума што ѝ дава посебен мирис.

Келебеклер Вадиси, Турција

Во превод, долината на пеперутките, до која се стигнува со брод или пеш по стрмна патека. Овој залив е една од најдобро чуваните турски тајни. Името го добила по тоа што е населена со дури 60 видови ретки пеперутки, кои до неодамна биле нејзините единствени жители. Ако сте од оние кои претпочитаат да ја истражуваат природата отколку да пливаат и да се сончаат, овој залив е вистинското место за вас. А кога ќе се уморите од истражување, можете да направите кратка прошетка до Азурното Море или под двата мали водопади.

Кинанс Ков, Корнвол

Тешко дека некој може да ве убеди дека на британските острови има плажа што многу потсетува на плажите во Карибите, но тоа е сосема точно. Корнвол е богат со прекрасни плажи опкружени со зеленило, но се издвојува плажата Кинанс Коув. Сместена е на полуостровот Лизард и таа област е прогласена за област со исклучителна природна убавина. Златните песочни плажи се опкружени со прекрасно зеленило, чисто синило и со многу пештери за истражување.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi