Солун е многу повеќе од место за шопинг: Она што не треба да го пропуштите во омилениот град на голем број туристи

8 јуни, 2021
foto-pixabay-emiliamaghiar-830x0

На прв поглед, градот наречен по ќерката на Филип Втори Македонски, Тесалоники е една од постојките што мора да ги видат многу наши туристи кои летуваат во Грција.

Главниот град на регионот Македонија во Грција, Солун е втор по големина град во земјата. Исто така е еден од најпосетуваните грчки градови, кога станува збор за македонските туристи. Или пред да заминете на одмор на Халкидики или после, скоро секој наш турист доаѓа во овој град.

Постојат многу причини да го посетите Солун. Шопингот е само еден од нив, бидејќи во Солун има неколку трговски центри, кои нашите туристи сакаат да ги посетуваат.

Градот е познат и по одличниот ноќен живот, во некои од многуте кафулиња и барови и во одличните ноќни клубови.

Богатата историја на градот

Освен Белата кула, која е еден од најважните симболи на Солун, споменикот на Александар Велики е неопходен дел од посетата на овој град.

Не треба да се пропушти прошетката низ плоштадот Аристотел, но и бројните улици во центарот на градот, каде што можете да го почувствувате духот на Солун на најдобар можен начин.

А, ако имате доволно време на располагање, обиколка на Горниот град е задолжителна. Освен прошетка низ стариот дел на Солун, можете да уживате и во најубавиот поглед на градот и заливот.

Освен Народниот и Етнографскиот, во Солун се наоѓа и Археолошкиот и музеј на византиска култура. Иако, целиот град е всушност еден голем музеј на отворено, така што има културни и историски атракции на секој чекор.

Не пропуштајте ги познатите слатки

Ако не сте биле во Солун, ќе бидете воодушевени од понудата на задоволства. Ако сте биле, тогаш знаете како изгледаат слаткарниците во овој грчки град.

Дури и ако не сте љубител на слатки, дефинитивно ќе ги пробате. Тие само ве привлекуваат со својот изглед. Да не го спомнуваме и вкусот.

Запознајте го Солун на поинаков начин

За да ја почувствувате душата на еден град, треба да одите таму каде што туристите не одат често. Ако веќе сте во Солун, нема да треба многу да ги запознавате неговите убавини, едноставно затоа што тие се забележуваат на секој чекор.

Сè што треба да направите е да отидете малку подалеку од плоштадот Аристотел и да ја посетите, да речеме, улицата Кралица Олга или да одите малку подалеку од Белата кула по должината на брегот.

Солун несомнено ќе ве освои на прв поглед. И тогаш едвај ќе чекате да му се вратите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi