„Светилниците“ на Медитеранот и Исланд: Најимпресивните активни вулкани во Европа

16 јули, 2021
image_2021-07-16_123657

Стромболи, исто така наречен „светилник на Медитеранот“, е еден од најактивните вулкани во светот. Тој последните два милениуми еруптира континуирано, а активноста се интензивираше особено од 1932 година …

Можеби ќе се изненадите кога ќе ви кажеме дека всушност Европа – е покриена со вулкани. Сепак, добрата вест е дека повеќето од нив одамна изумреа и нема опасност да избувнат. Повеќето вулкани во Европа се наоѓаат околу Медитеранот и Исланд, на границите помеѓу тектонските плочи. Вулканот се смета за активен ако еруптирал во последните 10.000 години, а „Euronews “ ги откри четирите најимпресивни сè уште активни европски вулкани!

Гелдингадалир, Исланд

Оваа островска земја има приближно 130 вулкани, а Гелдингадалир е најновиот. Избувна пред четири месеци, прва вулканска активност на полуостровот Рејкјанес од 13 век. После тоа, тој одмораше повеќе од еден месец, а потоа на почетокот на мај лавата повторно ја фрли на небото. Експертите веруваат дека ерупцијата најавува нова ера во регионот и ерупциите ќе станат почести.

Стромболи, Италија

Стромболи, исто така наречен „светилник на Медитеранот“, е еден од најактивните вулкани во светот. Тој последните два милениуми еруптира континуирано, а активноста се интензивираше особено од 1932 година. Една од неговите карактеристики е протокот на оган, т.е. „Црна патека“ што води од вулканот кон морето, по која тече лавата. Последната силна ерупција беше забележана во ноември минатата година.

Санторини, Грција

Санторини, прекрасен остров со разгледници, познат по белите куќи со сини покриви и неверојатни плажи – всушност е заспан вулкан. Последната ерупција е забележана околу 1600 година п.н.е., но научниците стравуваат дека наскоро може да се промени. Додуша, точно е дека во тоа време се случија некои помали ерупции, од кои последната беше во 1950 година, но во една студија од март оваа година, островот беше прогласен за „висок ризик од вулканска активност“.

Етна, Сицилија

Спектакуларната сицилијанска планина Етна е исто така најактивниот вулкан во Европа. За само пет недели во март оваа година, тој еруптираше повеќе од 16 пати, а во просек еруптира повеќе од 200 пати годишно, а тој број постојано се зголемува. Исто така, Етна не е само најактивна, туку и вулкан со најдолг историски запис, бидејќи неговите ерупции се внимателно документирани цели две илјади години.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi