Турските Малдиви: Прекрасно лековито езеро чии тајни ги проучува и НАСА

6 април, 2021
62056104

Нема многу места на земјата каде што можеме да ги видиме најстарите „живи фосили“, познати како строматолити, кои даваат увид во еволутивната историја на планетата. Интересни форми чие име произлегува од зборовите супстрат и карпа се едни од првите физички докази за постоењето на животот. Строматолитите даваат индикации за тоа како Земјата изгледала милијарди години пред тоа, кога биле формирани овие фосили.

Живите фосили можат да пораснат до висина од метар, но многу бавно: растат околу 0,3 мм годишно. Најстарите строматолити во светот се наоѓаат во Западна Австралија и се стари околу 3,5 милијарди години, но овие интересни форми може да се видат многу поблиску – на островот Паг или на „Турските Малдиви“, на езерото Салда. Строматолитите претежно може да се видат покрај езерца со висока соленост, но во Турција се наоѓа најголемото место за живеење на слатководните фосили.

Турски и американски научници кои ги истражувале бреговите на езерото Салда откриле седименти формирани од микроби, а експертите од НАСА сакаат да проверат дали се наоѓаат и на Марс и да ги откријат веројатностите за живот на другите планети.

За тоа како, во рамките на подготовките за лансирање на Perseverance на Марс, научниците од НАСА открија дека наоѓалиштата на карпи и минерали што ги проучувале на брегот на езерото Салда, потсетуваат на она што Perseverance може да го најде на Марс, пишува „Zimo“.

Иако се нарекува турски Малдиви, не треба да се очекуваат високи температури на прекрасното вулканско езеро. Салда се наоѓа на надморска височина од 1160 метри, па затоа е идеално прибежиште за оние кои сакаат да избегаат од жешкото лето, а истовремено да ги искусат придобивките од лековитата кал препорачана за оние со дерматолошки проблеми и болести – или едноставно да му се восхитуваат на пределот како од друга планета.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi