ВАКА ГО ЗАМИСЛУВАМЕ СОВРШЕНИОТ ОДМОР: Пронајдовме место во Италија каде луѓето се насмеани, а улиците се како од бајка!

20 мај, 2021
250171_profimedia0034489031-1_ls

Ако претпочитате да истражувате места кои не се премногу популарни и комерцијални, каде што, поради бројот на туристи, нема гужва и врева и кои останаа донекаде автентични, тогаш треба да го ставите на списокот Алберобело, град во јужна Италија што ќе ве плени на прв поглед со својот неодолив шарм, живописните улици и многу необичната архитектура.

Шармантниот град Алберобело има само 11.000 жители во јужната италијанска провинција Бари. Фотогениот Алберобело е првенствено познат по зградите со уникатна архитектура создадени со конструкција без врзива, исклучиво од неправилни варовнички камења, кои се нарекуваат труло.

Традиционалните камени згради преживеале со векови на времето и другите непогоди и останале целосно непроменети, а во 1996 година биле на списокот на светско наследство на УНЕСКО, кои започнале да привлекуваат туристи. Имено, тоа е техника која ги краси повеќето медитерански населби, но она што е специфично за Алберобело е дека трулите го сочинуваат целиот град и ги има приближно 1.500 од нив во целиот град.

Освен белите куќи со необичен покрив, она што ќе ве воодушеви во овој италијански град се улиците полни со цвеќиња и автентични италијански сувенири, прекрасен поглед каде и да се свртите и секако многу топлина и сонце, и уживање во одлична италијанска храна, а доброто вино не мора ни да го споменеме.

На многу платформи за изнајмување сместување, многу лесно ќе најдете место во Алберобел, а исто така можете да изнајмите и трули кои сигурно ќе ве одржат пријатно разладени во текот на летните месеци. Ако ви недостасуваат идеи за летен одмор, нека Алберобело биде на вашата листа, изгледа навистина посебно.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi