Европски ден на националните паркови: Бегство од урбаниот свет и градските гужви (ФОТО)

24 мај, 2021
143632950760abac0f64d44761527133_691x460

Денес, на 24 мај, се одбележуваат многу културни и европски настани. Денес е и Европски ден на националните паркови, кои со својата убавина претставуваат природно богатство на многу земји.

Природна убавина, чист планински воздух и проѕирни реки се само некои од многуте карактеристики на националните паркови. Иако туристите ги посетуваат поради нивната природна убавина и бројните речни извори, тие честопати се сметаат за еден вид одмор од урбаниот свет и градските гужви.

Foto: Profimedia

Заради пандемијата на корона вирусот, ставот кон природата и ефективноста на чистиот планински воздух значително се промени. Сега, наместо тропските плажи во популарните туристички дестинации, туристите се повеќе се обидуваат да се вратат во природата и слободата на движење што може ја ги понуди.

Foto: Profimedia

Можеби некои од овие паркови ќе бидат вашата следна туристичка дестинација.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi