Во овој дел на Египет е скриен богат подводен свет: Шарм ел Шеик е рај за љубителите на нуркањето

28 јули, 2021
94762a60-city-20452-1651040efcc

Ако сте љубител на нуркање и сакате да го посетите Египет, тогаш ова одморалиште е одличен избор. За волја на вистината, иако Шарм ел-Шеик го претпочитаат оние кои уживаат во нуркање, подеднакво уживаат сите посетители.

Сместен на исток од земјата, на бреговите на Црвеното Море, Шарм, како што го нарекуваат многу наши туристи, е чест избор на балкански граѓани кои сакаат да летуваат во Египет. И има многу причини за тоа.

Зошто да го поминете летото во Шарм ел Шеик?

Сонце цела година, феноменални хотели и плажи, сите подредени на туристи. Причините зошто многумина го избираат Шарм ел Шеик за летниот одмор во Египет.

Секако, не треба да заборавиме на неверојатниот подводен свет на Црвеното Море и одличните локации за љубителите на нуркањето.

Сместено на главната градска плажа е практично сè што може да им треба на туристите. Освен неверојатно сината боја на морето, тој нуди и бројни активности, но и уживање во еден од многуте угостителски објекти.

Sharm El-Sheikh Travel Guide

Љубителите на шопингот можат да уживаат во ова египетско одморалиште, сместено на истокот од Синајскиот полуостров.

Во Стариот град постои вистински египетски пазар, каде што можете да се сретнете со локалното население и да купите сè што е интересно, и да пробате некои од специјалитетите на локалната кујна.

Во Шарм ел Шеик се наоѓа и коптската православна црква, како и џамијата Ел Сахаба, која е второ по големина одморалиште.

Cleopatra Luxury Resort Sharm El Sheikh Room Reviews & Photos - Sharm El  Sheikh 2021 Deals & Price | Trip.com

На околу два часа оддалеченост од летното одморалиште се наоѓа манастирот Света Катерина, специфичен по својата необична архитектура.

Не е можно да се наведат сите интересни работи што Шарм ел Шеик им ги нуди на посетителите. Околината на ова летно одморалиште е исклучително интересна.

Една од честите екскурзии избрани од туристи е островот Тиран и заливот Шаркс, како и обиколка на националниот парк Рас Мохамед.

Дестинациите погодни за нуркање не треба ни да се издвојуваат, бидејќи подводниот свет во овој дел на Египет е приказна само по себе и на секој нуркач му пружа неверојатно искуство.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi