За него се вели дека е Мона Лиза меѓу мостовите: Дали сте чуле за Понт ду Гард и неговата неверојатна ИСТОРИЈА?

18 март, 2021
momom

Тоа е Мостот преку реката Гард, кој е дел од 50 километри долг римски аквадукт што ги поврзуваше градовите Узес и Ним на југот на Франција.

Изграден е во 19 година п.н.е. и се состои од три хоризонтални ленти на лакови со нееднаква големина и максимална висина до 48,8 метри.

Првенствено се користел за пренесување на вода, и секундарно за минување на луѓе, поради што преживеал и по средниот век.
На списокот на светско наследство на УНЕСКО е од 1985 година.

Понт ду Гард е римски споменик изграден во средината на 1 век од нашата ера.
Тоа е главната зграда во аквадуктот долг 50 км што градот Ним, порано познат како Немаус, го снабдуваше со вода. Изграден како систем за водоснабдување на три нивоа, висок 50 м, овозможи проток на вода преку реката Гардон.

Во основа, мостот е направен од меки блокови од жолт варовник, земени од блискиот каменолом што се граничи со реката.

Највисокиот дел од конструкцијата е направен од ветрови кои се поврзани со малтер. На врвот, уредот е направен да носи воден канал, чии камени плочи се покриени со наслаги на калциум.

Со дизајнирање на овој трикатен мост, кој има должина од 360 метри на својата најдолга точка по должината на самитот, римските архитекти и хидраулични инженери создадоа техничко ремек-дело кое денес стои како уметничко дело.

Како резултат на бројни научни студии, сега знаеме дека беше потребен импресивен волумен на карпи за да се заврши изградбата.

Покрај тоа, археолозите, исто така, пронајдоа докази за добра организација на проектот. Откриле нумерирање на камења, држачи за скелиња и докази за употреба на кранови.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris