Заборавете на Венеција и Амстердам: 5 прекрасни европски градови испреплетени со канали

6 септември, 2021
62141384

Иако има повеќе канали од Амстердам, но и Венеција, Хамбург сигурно не е еден од градовите што ни доаѓа на ум кога зборуваме за градови со канали. Меѓутоа, бидејќи ова е третото по големина европско пристаниште, вреди да се посети…

Санкт Петербург

За почеток, ајде да одиме во Русија. Најсеверниот град на планетата кој може да се пофали со повеќе од милион жители, возење по канали, поради екстремно ниските температури, нема да ви понуди во зима. Меѓутоа, ако одлучите да направите пролетен градски одмор, полека можете да го истражите градот со брод. Овој град е украсен со вкупно повеќе од 300 километри канали на реката Нева, но и неверојатни 800 мостови, од кои некои го премостуваат Зимскиот канал, по кој дефинитивно вреди да се провози.

Хамбург

Иако има повеќе канали од Амстердам, но и Венеција, Хамбург сигурно не е еден од градовите што ни доаѓа на ум кога зборуваме за градови со канали. Меѓутоа, бидејќи е трето по големина европско пристаниште, вреди да се посети, особено турнејата низ областа Шпајхерштат, некогаш позната по безбројните складишта, што во меѓувреме заработи место на листата на светско наследство на УНЕСКО.

Бирмингем

И жителите на овој англиски град сакаат да се пофалат дека имаат повеќе канали од Венеција. Можеби сте слушнале особено за градот во последниве години, со оглед на тоа што тука се наоѓа продавницата на одличната серија Пики Блиндерс, но секако има и канали, повеќе од 160 километри

Стокхолм

Распространети на 14 острови, главниот град на Шведска е поврзан со повеќе од 50 мостови. На крајот на краиштата, ова е поткрепено со фактот дека првичното име на стариот град во Стокхолм беше „градот помеѓу островите“. И покрај тоа што се наоѓа во центарот, тешко изговарачкиот канал Ѓургардсбурнсканален е еден од најтивките и најживописните во градот.

Копенхаген

Познат по своите шарени куќи и стари бродови, Нихавн е поморски дел од главниот град на Кралството Данска. Тоа е туристичка локација која не била секогаш толку романтична низ историјата, но возењето низ каналите таму треба да ја остави вашата подобра половина без зборови.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi