Живот на тркала: Овие двојки беа желни за авантура, па го напуштија градскиот живот, а на овој начин можат и да заштедат!

7 февруари, 2021
desert-snow-40168831920-830x0

Не го сторивме тоа затоа што немаме други опции, туку затоа што сметаме дека ова е најдобриот начин за живот

Сите сме имале момент во животот кога сонувавме да ги спакуваме своите работи и да започнеме нов живот на сосема поинаков начин.

Овие луѓе го сторија токму тоа.

Тие направија огромен скок заменувајќи ги своите домови со преуредени автобуси. Не само што успеваат да заштедат цело богатство на овој начин, туку тврдат дека животот е позабавен.

Луксузните возила им овозможуваат да уживаат во животот на патот, а „сместување“ ќе има каде и да паркираат. Овие три храбри парови одлучиле дека номадскиот начин на живот е вистинската работа за нив.

Аилса Гарднер го напушти градскиот живот во Ливерпул за да го украси огромниот американски училишен автобус.

33-годишната девојка започна авантура со нејзиниот партнер Пол. Тие го преуредија големото возило и додадоа туш, машина за перење, телевизор со рамен екран, брачен кревет, шпорет на дрва, фрижидер и електричен.

Двојката помина една година во живот без интернет со златните ретривери Берг и Мари. Потребни им беа 13 недели да го реорганизираат автобусот, но нивната месечна закупнина сега е 400 фунти, половина помалку од она што го плаќаа порано.

– Не го сторивме тоа затоа што немаме други опции, туку затоа што веруваме дека ова е најдобриот начин на живот – изјави менаџерот за односи со јавноста Алис, која по потекло е од Австралија.

– Цените на недвижностите се високи, затоа понекогаш луѓето мораат да прават вакви работи за да напредуваат, но ние не сметаме дека тоа е жртва – рече таа.

Чарли Лумбард (25) заштеди цело богатство живеејќи на земјиште во сопственост на нејзиниот татко. Нејзиниот стан е всушност вистински лондонски автобус горе каде што останува со своето момче Лук Блекмор.

Тие го купија поранешниот лондонски автобус за 2500 фунти и успеаја да го реновираат за 15 000 фунти

Започнаа да живеат во автобусот во 2017 година, а во ова возило има место и за нивните миленици Монти и Дарвин.

Иако порано плаќаа кирија, сега живеат бесплатно на парцела во сопственост на таткото на Чарли.

– Беше прилично импулсивна одлука да се живее во автобус, но за среќа татко ми имаше празен плац, така што имавме каде да се поставиме – рече таа.

– Животот во куќата едноставно не ме привлекува. Не можам да замислам враќање – додаде нејзиното момче Лук.

Слободниот дух Клои Меси (26) и Талиб Ахмед (27) платија 8.000 фунти за американскиот училишен автобус и поминаа шест месеци во реновирање и менување на истиот.

„Живеењето на овој начин ми дава прекрасно чувство на слобода, без да се грижам за кирија или сметки, а тука во автобусот имаме сè што ни треба“, рече Талиб.

Животот на четири тркала не е нова појава за овој пар. Тие патуваа низ Австралија со камп приколка пред четири години.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi