Златен камен на работ на планината: Предизвикува вртоглавица, но туристите сепак го обожуваат

5 август, 2021
62129501 (1)

За да посетите храм, не треба да бидете будист, ниту некој верник. Секој е добредојден, така што оваа област ја посетуваат многу туристи.

Ние дури и не знаеме дали сме воодушевени или имаме главоболка гледајќи во ова чудо на Мјанмар. Како да не е доволно што е огромен, па дури е обоен во златна боја.

Тоа е будистичко место за аџилак на југот на Мјанмар (Бурма). Се вика Кјаикито пагода или Златен камен. И токму тоа е, огромен камен на карпа, златна боја, со мал храм на врвот (пагода е името за овој тип храмови во Азија). Каменот е висок околу 7,6 метри, а храмот на него е 7,3 метри.

Се наоѓа на планина, и има многу легенди за тоа како е создадено. Еден вели дека кралот го донел овде со помош на неговите супермоќи откако бил импресиониран и освоен од будистички свештеник. Во негова чест, тој го создаде овој споменик, кој наводно наликува на главата на свештеникот.

Звучи малку чудно, но самиот споменик изгледа како да е од друг свет, така што се вклопува. Научниците ги вртат очите и упорно тврдат дека оваа карпа е настаната природно.

Дополнителна вртоглавица е предизвикана од мислата дека каменот може да падне од карпата и да се лизне во длабочините. Се наоѓа на 1.100 метри надморска височина, но засега стои таму. Инаку, кога ќе стигнете до влезот на ова место, мора да продолжите со патувањето до каменот боси.

За да посетите храм, не треба да бидете будист, ниту некој верник. Секој е добредојден, така што оваа област ја посетуваат многу туристи. Особено е романтично пред зајдисонце кога каменот сјае во интензивна златна боја, опкружен со свеќи што ги палат луѓето, а околу вас има прекрасен панорамски поглед на зелените планини зад кои сонцето полека заоѓа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi